„Se službou zatím nemáme žádnou zkušenost,“ řekla Alena Šinkovská z úseku evidence obyvatel velkomeziříčského úřadu. Stejně jsou na tom ve Žďáře, v Novém Městě, Bíteši i ve Svratce.

První měsíc

Podle Simony Komárové z novoměstského úřadu může být na vině správní poplatek 500 korun, který zájemce může odradit.

Služba zprostředkování kontaktu přitom na matričních úřadech, obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, krajských úřadech a ministerstvu vnitra funguje od začátku července. Její podstata je srovnatelná s pořadem České televize Pošta pro tebe.

Místo pošťáka Ondry se ale lidé obracejí na úředníka, nebo elektronicky přímo na ministerstvo vnitra, a platí správní poplatek 500 korun. Je však nutné, aby žadatelé znali nějaké údaje o hledaném, které vyplní do žádosti. „Ke kontaktované osobě uvede žadatel údaje, podle nichž ji bude možné identifikovat, zpravidla jméno, popřípadě jména, příjmení, rodné příjmení, datum narození, místo posledního jemu známého trvalého pobytu,“ uvedl pro Žďárský deník Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva.

Úředníci Ministerstva vnitra České republiky vyhledají ztracené příbuzné i kamarády v základním registru obyvatel a v informačním systému. Nalezený pak dostane kontaktní údaje žadatele. Jestli se mu ale ozve, je na něm, ministerstvo to nezaručí a peníze nevrátí.

EVA KŘIVÁNKOVÁ