Místní starosta totiž vyhlásil konkurz na funkci jejího ředitele, přestože se lidé domnívají, že škola funguje dobře a změnu ve vedení nepotřebuje. Pokud by k ní došlo, mohlo by to podle nich malotřídku naopak destabilizovat a ohrozit její existenci.

„S dosavadní ředitelkou jsme spokojeni. Pro konkurz nevidíme důvod, a starosta ho ze zákona ani nemá povinnost vyhlašovat. Je to jeho osobní vůle, která jde proti občanům," uvedla Hana Hikešová, která na středečním společném jednání se zastupiteli mluvila za nespokojené rodiče. Těch byla na zasedání většina. Současná ředitelka školy Jana Pivoňková je ze situace sklíčená.

„Zrovna letos nám k zápisu přišlo sedmnáct dětí z osmnácti, což je krásný výsledek, na kterém můžeme stavět. Ovšem pokud bych na postu ředitelky skončila, skončím také jako učitelka. V dusné atmosféře bych nemohla dál pracovat," sdělila Jana Pivoňková.

Právě jejího odchodu se rodiče obávají nejvíc. Pivoňkovou si jako pedagožku oblíbili, a pokud by z Oslavice odešla, raději by své děti začali hlásit jinam, například do Velkého Meziříčí. To by školu o současných dvaadvaceti žácích mohlo zlikvidovat. Už nyní se její kapacita nenaplňuje ani z poloviny.

První kolo konkurzního řízení je naplánováno na 11. března a podle starosty Pavla Janouška se lidé bouří zbytečně. „To, že byl vyhlášen konkurz, přece neznamená, že současná ředitelka končí. Může se do výběrového řízení přihlásit stejně, jako se do něj může hlásit kdokoliv další," konstatoval starosta.

Na současném vedení školy mu prý vadí především špatná komunikace s obcí a údajné nedostatky ve finančním hospodaření. To však Pivoňková odmítá a zvažuje, zda se do konkurzu vůbec přihlásí. Ředitelka totiž konkurz vnímá jako projev osobní nepřízně starosty. Ten při veřejné debatě nebyl schopen slíbit, že by Pivoňkovou do funkce znovu dosadil, pokud by konkurz vyhrála. Jako zřizovatel školy má totiž právo doporučení konkurzních komisařů nerespektovat.