„Bílý lev byl ve městě nějakých čtyřicet let, takže dobu jeho největší slávy pamatují alespoň dvě generace. V osmdesátých letech jsme tam chodili do restaurace a také do vinárny a podnik to byl dobrý. Je to smutné, že dopadl takhle," poznamenala Jana Kratochvílová ze Žďáru, která se stejně jako další chodci zastavila a pozorovala, jak stroje budovu rozebírají.

Ne všichni přihlížející se shodovali v názoru, že hotel měl rovnou padnout k zemi. „Škoda, že se ho některému z majitelů nepodařilo opravit, někde jsem četl, že statiku má prý v pořádku. Bývala tam kdysi pěkná restaurace," poznamenal Pavel Krátký, další z chodců sledujících bourání.

Jak dlouho zůstane po demolici nevyužívaného hotelu mezera v zástavbě náměstí Republiky, není zatím jisté. Majitel objektu, společnost VHS Bohemia, na pozemku zatím nic stavět nehodlá.

„Díra" v náměstí se však některým lidem ve Žďáře také příliš nezamlouvá. „Bude to ve spojení s nově zrekonstruovaným náměstím vypadat divně. Jako díra po vypadlém zubu. Ale možná lepší než rozpadající se ruina," je přesvědčena Dagmar Malíková ze Žďáru.

VHS Bohemia je už pátým majitelem nemovitosti. Do soukromých rukou hotel prodal bývalý státní podnik Restaurace a jídelny v malé privatizaci. Záměr zbudovat tam podnikatelský inkubátor asi před dvěma lety ztroskotal, protože plánovaný projekt nezískal dotaci z Evropské unie.