„Objevují se stále stejná jména. Tito lidé sice zaplatí, ale za dva měsíce se na seznamu objeví znovu,“ stěžuje si místostarosta Josef Komínek.

Největší dluh se prozatím vyšplhal na téměř osmasedmdesát tisíc korun. Většina položek se ale pohybuje okolo pěti až sedmi tisíc korun. A jaký postup se proti neplatičům používá?

„Jakmile nezaplatí tři nájmy, obdrží výpověď z bytu. Ta bývá poměrně účinná a lidé dlužnou částku uhradí,“ přiblížil postup starosta František Bradáč. „Pokud nemají velké letité dluhy, daří se to tímto způsobem eliminovat,“ sdělil starosta. V případě, že nezabere hrozba ztráty bytu, přichází na řadu exekutor. Na některé dluhy už jsou opravdu podány exekuce a probíhá jejich vymáhání.

Exekuce

Často se ale stává, že je exekuce pro nedostatek majetku dlužníka pozastavena, protože zkrátka není z čeho brát.

Meziříčští se proti neplatičům jistí. Smlouvy totiž s nájemníky uzavírají na dobu určitou, a to na jeden rok. Pokud jsou platby v pořádku, automaticky se smlouva o další rok prodlužuje.

Celková nezaplacená suma ve srovnání s minulými roky narůstá. „Nutno ale podotknout, že téměř polovinu této částky tvoří dluhy již z minula,“ vysvětlit starosta Bradáč.

Ve srovnání s předchozími roky, kdy se vyskytovali na seznamech především lidé dlužící větší částky, dneska přibývá mnohem více malých neplatičů.

Lucie Kučerová