Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Meziříčí a jeho okolí budou varováni před povodní

Velké Meziříčí - Před hrozbou povodní z řek Balinky a Oslavy, ale i z rozvodněných menších místních toků budou ještě v letošním roce varováni obyvatelé Meziříčí, jeho místních částí i dalších osmi sídel na Velkomeziříčsku.

24.4.2012
SDÍLEJ:

Říčky Balinka i Oslava ve Velkém Meziříčí umí zahrozit. Takto vypadalo město v roce 1985 při poslední velké povodni. Někteří lidé tenkrát doslova propadali panice a vykoupili v tehdejší Jednotě v Třebíčské ulici veškeré pečivo.Foto: archiv Muzeum Velké Meziříří

Měl by se o to postarat nový varovný a vyrozumívací systém sestávající ze sirén, bezdrátového rozhlasu, čidel na sledování množství dešťových srážek a výšky hladiny řek i přítoků a informačních tabulí pro neslyšící. Jeho vybudování je součástí projektu města za celkem 12,5 milionu korun. Dotací jej už podpořila Evropská unie.

„Díky projektu budeme vědět, že se v rámci povodní chystá něco nepříjemného. Získáme informace o tom, kolik vody kde napršelo a dozvíme se to digitálně. U počítače zjistíme rovněž aktuální situaci na Oslavě, Balince a dalších tocích,“ přiblížil princip fungování nového systému starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Další výhodou bude podle jeho slov automatické vyhlašování poplachu.

Projekt obsahuje zpracování digitálního povodňového plánu a kromě Velkého Meziříčí a jeho místních částí řeší protipovodňová opatření v obcích Baliny, Bory, Černá, Křižanov, Měřín, Meziříčko, Stránecká Zhoř a Uhřínov.

Podle vyjádření vedoucího velkomeziříčského odboru životního prostředí Jiřího Zachara se ve všech případech jedná o obce s povodňovou minulostí.

Do konce roku

„Nyní chystáme dokumentaci pro zahájení výběrového řízení. Předpokládáme, že ve druhé polovině roku by se mělo začít s montáží jednotlivých zařízení, a když vše půjde podle plánu, hotovo by mělo být do konce roku 2012,“ řekl Jiří Zachar.

Město Velké Meziříčí i okolní obce bývají povodněmi zasahovány především v jarních měsících. Tyto vznikají jak z přívalových srážek, tak i rozvodněním toků při dlouhotrvajících deštích.

Zásadně snížit riziko povodní v Meziříčí by však měl také jiný projekt; připravuje jej Povodí Moravy. Stavby za 170 milionů korun, které dokáží město ochránit před stoletou vodou, začnou vznikat letos upravovat se bude 3,2 kilometru toků Balinky a Oslavy. Ve městě vybuduje Povodí nábřežní zdi a protipovodňové zemní valy, přestavba se bude dále týkat jezů a přemostění.

Autor: Zlata Ptáčková

24.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení