Čistou vodu nabízí podle poslední prověrky krajské hygienické stanice stále i řada rybníků, vodních nádrží a volně přístupných koupališť. Mezi ně patří například rybník Sykovec, Velké Dářko nebo Koupaliště Sázava.

„Kvalita vody je hodnocena v pěti stupních. Ten nejvyšší, tedy zákaz koupání prozatím v letošní sezoně vyhlášen nebyl,“ vyjádřil se Josef Roháček, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice, územního pracoviště ve Žďáře nad Sázavou.

„Po dlouhé době zase přišlo léto a tak jsem včera neváhal a byl jsem si s manželkou zaplavat ve Velkém Dářku. Voda byla sice chladnější, ale zato báječně osvěžila,“ řekl Deníku Jiří Malík ze Žďáru.

Letní teploty by měly podle meteorologů panovat i v příštím týdnu. Podle předběžných předpovědí se rtuť teploměru vyhoupne od pondělí do čtvrtka k 27 až 32 stupňům Celsia. S příchodem avizovaných teplých srpnových dnů však lze předpokládat, že se kvalita vody v rybnících bude zhoršovat. Podle hygieniků se kvalita vody vyvíjí především podle počasí a průběžně se může měnit.

Jak uvedla Martina Fišarová z Krajské hygienické stanice v Jihlavě, je potřeba při koupání ve znečištěných rybnících dávat velký pozor hlavně u malých dětí, u kterých víme, že si té vody občas loknou. „Dále by měli být opatrní i zdravotně oslabení jedinci, jako jsou alergici a staří lidé,“ řekla Fišarová.

Toxiny vylučované sinicemi mohou uškodit ledvinám, u citlivých lidí se mohou po koupání objevit alergické reakce, průjmy nebo podráždění pokožky. Kvalitu vody lze sledovat na webu krajských hygieniků khsj.cz.

-------------

Hygienici sledují

Kvalita vody ve volné přírodě využívaná ke koupání na Žďársku je hodnocena odborníky vždy jednou za čtrnáct dní a výsledky zveřejněny na www.khsjih.cz.

Laboratorně měřená kvalita vody je v koupalištích:
Domanínský rybník
Koupací biotop Šiklův mlýn
rybník Medlov
Pilská nádrž
rybník Sykovec
Velké Dářko

Orientační senzorické sledování je prováděno v:
Koupališti Sázava, Lomu Dolní Rožínka a rybnících Milovský, Skalský a Zuberský.