„Nejprve chceme zvážit všechna pro a proti. Chceme zjistit, jak konkrétně nám nový zákon o odpadech změní současnou situaci,“ uvedla místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.

Nový zákon, který už prošel Sněmovnou, zvyšuje poplatky za ukládání odpadů. A posouvá také konec skládkování o šest let. Od roku 2030 už tedy nebude možné ukládat komunální odpad na skládkách.

Buňka s hygienickým zázemím pro bezdomovce v Jihlavě.
Video: Jihlava pořídila úkryt bezdomovcům. Budou mít teplo i vodu

Města a obce tlačí k tomu, aby své odpadové hospodářství od základu změnily. „Budeme muset s poplatkem za odpady jinak pracovat. Z pěti set korun za tunu, které nyní město za skládkování platí, bude poplatek zvýšen až na tisíc osm set korun, což je obrovský nárůst,“ poznamenala Řezníčková.

Zvýšení poplatků za vývoz komunálního odpadu se prozatím peněženek žďárských obyvatel nedotkne. A ani v lednu nebo v únoru se nemusí Žďárští zdražení obávat. „Časem ale budeme muset na nový zákon reagovat,“ připomněla tamní místostarostka.

Čtrnáctidenní svoz

Žďár už se už vydal cestou šetření. „Snažili jsme se už předem připravit místní na to, že poplatky za odvoz komunálního odpadu a jeho ukládání budou daleko vyšší, než jeho jiné zákonné využití – recyklování, energetické využití a podobně. Přistoupili jsme i k některými proklínanému čtrnáctidennímu svozu v určitých lokalitách. Lidé už si zvykli,“ řekla Ludmila Řezníčková.

Podobně se k situaci postavili i v Humpolci. „Poplatek za rok 2021 se nezvýší. Přesto nás jedna novinka čeká. Od 1. dubna u nás začne fungovat nový systém svozu odpadu nazývaný „door to door“, který se ve své zahajovací fázi týká hlavně rodinných domů, a který v podstatě již reaguje na novelu zákona o odpadech,“ uvedla Aneta Slavíková, mluvčí humpolecké radnice. 

Bosch Diesel, ilustrační foto
Navýšení všech tarifů nebo noční příplatky. Zaměstnanci Bosche si přilepší

Tímto způsobem i v Humpolci přistoupí ke kvalitnějšímu třídění odpadů. A také ke snížení produkce směsného komunálního odpadu. „První informace jsme avizovali v listopadových Radničních listech, další budeme postupně zveřejňovat,“ dodala Slavíková.

Zvýšení poplatků za likvidaci odpadu zatím neplánují v Třebíči ani v krajském městě.