Podle Vladislavy Filové, ředitelky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, přinesla tuhá zima velké množství pádů lidí na sněhu a ledu. „Jedná se řádově o deset až patnáct případů za den v celém kraji," uvedla Filová.

Většinou šlo o lehká poranění ve smyslu povrchových odřenin a pohmožděnin, ale dochází i ke zlomeninám. „Ať už horních končetin, zejména zápěstí, ale i ke zlomeninám v oblasti krčku kosti stehenní, která jsou především u starších lidí vzhledem k výraznému omezení mobility velice vážná," dodala ředitelka záchranky Vladislava Filová.

Za loňskou zimu přijali na radnici ve Žďáře nad Sázavou celkem tři žádosti o odškodnění za pád na chodnících. Jedna byla zamítnuta. Další dva poškození dostali 8 700 a 7 700 korun. Město je na takové případy pojištěné, spoluúčast Žďáru činí tisíc korun. Letos ještě oficiálně odškodnění po městě nežádal nikdo.

„Zatím jsme zasílali pouze tiskopisy k vyplnění. Celkem se jednalo o cirka pět tiskopisů. Žádný vyplněný nebyl do této doby doručen zpět," vyjádřil se Jiří Kasper ze žďárského odboru komunálních služeb. Doplnil, že dotčení je většinou doručují až po skončení léčby.

Zcela bezkonfliktní je situace ve Velkém Meziříčí. A to dlouhodobě. Jak sdělila právnička tamního městského úřadu Vilma Drápelová, ani v loňské, ani v letošní zimě neobdrželi žádnou žádost o náhradu škody za úraz na neschůdném chodníku.

„Pouze jsem odpovídala na dva ústní a jeden telefonický dotaz, jakým způsobem lze o náhradu škody žádat," konstatovala Drápelová.

V případě úrazu na namrzlém či neodklizeném chodníku může poškozený podat písemnou žádost o odškodnění. Odpovědným při této události je majitel komunikace, kterým je ve většině případů město či obec. K žádosti musí dotčený uvést, kdy a k jakému úrazu došlo, na kterém místě. V případě svědků úrazu sdělí jejich jména s kontaktní adresou. Pokud má zraněný z místa úrazu fotografii, přiloží ji k žádosti, stejně tak kopii lékařské zprávy.

„V letošní zimě eviduji jednu žádost o náhradu škody. Zranila se dvacetiletá slečna," informoval Ivan Buchta z bystřického odboru správy majetku a investic. „Naštěstí nešlo o zlomeniny, slečna si způsobila nějaké obraženiny," upřesnil ještě Buchta. Vloni se na radnici v této záležitosti neobrátil nikdo.

„Z celé České republiky máme nahlášeno několik desítek případů pádu na zledovatělém chodníku, z Vysočiny jsou mezi nimi také. Přesné číslo ale budeme vědět později, protože tyto případy jsou nejčastěji spojené se zdravotními komplikacemi, a ty lidé pojišťovnám hlásí až po vyléčení," objasnil Deníku Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.