Sledujete letos nějaký cestovatelský trend? Jaká destinace je žádaná?

Pokud jde o moře, tak určitě Egypt. Tunisko teď trochu stagnuje, ale předpokládám, že až se tam situace uklidní, velký zájem se vrátí. Hitem samozřejmě stále zůstává Chorvatsko, je to pro Čechy nejbližší moře.

Zmínila jste Egypt a Tunisko. Setkáváte se často s obavami klientů o jejich bezpečí vzhledem k nestabilní situaci v těchto zemích?

Ano, lidé si chtějí dovolenou užít, relaxovat a ne se bát o zdraví nebo o život, takže se na riziko samozřejmě ptají. Myslím si, že v tomto ohledu hodně záleží na typu turistiky. Pokud člověk jede s cestovní kanceláří do nějakého hotelového komplexu, nebezpečí podle mého názoru není velké. K místním se často ani nedostane. U individuální turistiky už se k něčemu připlést může, to už záleží na mnoha faktorech.

Jak je to se zájezdy na Ukrajinu?

V nabídce je stále máme, ale osobně jsem se nesetkala s tím, že by se tam nyní někdo chtěl vypravit.

Lze nějak zobecnit, jaká kritéria jsou pro Čechy při výběru dovolené nejdůležitější?

To je individuální, velkou roli hrají samozřejmě peníze. Stejně jako u všech ostatních investic, lidé zvažují poměr cena výkon. Co se týče ubytování, někdo raději sleví ze svého standardu a o to více si užije moře, přírodu a místní mentalitu, jiný zase směřuje do hotelového komplexu, kde se mu budou věnovat 24 hodin denně a nebude se tak muset o nic starat.

Platí klient něco navíc za zprostředkování zájezdu cestovní agenturou?

Cestovní agentury mají naprosto stejné ceny zájezdů, jaké nabízí cestovní kanceláře. Cenu si už dále nenavyšují. Pokud má klient od cestovní kanceláře nárok na nějakou slevu, například věrnostní, poskytneme tuto slevu klientovi také.

Co vás přimělo opustit práci v účtárně a založit cestovní agenturu?

Celý život jsem byla zavalená papíry. Už tak dva roky jsem si říkala, že potřebuji nějakou změnu. Už jsem z těch všech paragrafů, nařízení a věčného přehazování „má dáti, dal" byla unavená. S manželem jsme poté, co děti odrostly, začali hodně cestovat, zejména za potápěním. Projeli jsme kus zeměkoule, jak Evropu, tak i Asii. Zjistila jsem, že právě tohle je směr, který by mě bavil a zajímal. Agentura pro mě byla schůdnou cestou, jak se k cestování dostat blíže.

Jakou zemi, jste si na svých cestách nejvíce oblíbila?

Co se týče Evropy, ráda se vracím do Chorvatska, zejména na tamější ostrovy. Úžasným zážitkem byl také loňský pochod z Porta do španělského Santiago de Compostela. Tato pouť také dala jméno cestovní agentuře Camino ve španělštině znamená cesta nebo poutník. Ze vzdálenějších míst mě uchvátila první cesta do Asie, na Bali. Asi to bylo tím, že jsem na tu zemi byla naprosto nepřipravená na jinou mentalitu, prostředí, život. Ač jsou tam lidé z našeho hlediska chudší než my, jsou v nitru svobodnější, nikam nespěchají, žijí ze dne na den.

Měnila byste?

Nevím, jestli napořád. Dokážu si ale představit, že bych tam žila delší dobu.

Zmínila jste, že se s manželem potápíte. Kde na světě jsou k tomu nejlepší podmínky?

Z toho, co jsme viděli my, patří v tomto ohledu k nejlepším destinacím jižní cíp Thajska a Bali. To jsou skutečně rozkvetlé zahrady pod vodou.

Jaký je váš cestovatelský sen?

Jednoznačně Barma, Laos, Vietnam. Také bych moc ráda viděla na vlastní oči „velkou pětku" v Keni a co se týče Ameriky, velice mě láká Kuba a Mexiko.