Volno máme na jaře příštího roku, dozvěděla se Eva Zámečníková z Havlíčkova Brodu, která si pravidelně nechává kontrolovat komín na chalupě. Sehnat rychle kominíka na Vysočině je nemožné. Stále víc lidí chce topit dřevem. Komíny mají staré a potřebují rady odborníka. Zprovoznit starý komín ale může stát i sto tisíc korun.

Obrovský zájem o kominické služby zaznamenal Jan Lexa z rady Společenstva kominíků pro Kraj Vysočina. „Je to extrém. Zájem o kominické služby je celoročně vysoký. Začal růst v době covidu, stoupl po pádu Bohemia Energy. Teď je to skoro komínové šílenství,“ upřesnil Lexa.

Uhelné sklady v Jihlavě
Z uhelných skladů v Humpolci vyškrabují zbytky, problém je i zásobování

Jak dodal, hlad po výměně plynového topení za kamna s sebou nese řadu problémů. „Dům by měl mít i jiný zdroj tepla než plyn. Ale vážně se obávám do budoucna nárůstu požárů. Lidé jsou schopní připojit sami ke kamnům komín, který léta nefunguje. Navíc často neumějí topit a do kamen házejí mokré dřevo,“ povzdechl si kominík.

Například požár sazí v komíně v domku v Náměšti nad Oslavou způsobil dvoutisícovou škodu. „Hořely saze v komíně a také část prostoru kolem komína. Jednotkám se podařilo požár velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat," popsala jeden z nedávných případů mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Plné ruce práce má například kominík Petr Račický z Jihlavy. „Kvůli cenám plynu hodně lidí najednou přechází na starý způsob topení. Chtějí postavit nový komín, nebo zprovoznit starý. Nakupují krbová kamna. Boom jsou tepelná čerpadla,“ řekl už na jaře Deníku a situace se nezměnila.

Topit ve starém komíně? Risk

Podle Lexy ze Společenství kominíků si navíc zákazníci pletou pojmy. „Běžnou kontrolu a čištění komína dělá kominík. Zprovoznit starý komín, k tomu potřebujete souhlas zkušeného revizního technika. Jejich seznam je na stránkách Ministerstva vnitra. Jenže zákazníci tápou a na odbornou revizi volají kominíka,“ vysvětlil Lexa a upozornil, že zprovoznění starého léty zdevastovaného komína je drahá záležitost.

Oživit po letech starý komín se rozhodla Marie Klofáčová z Havlíčkova Brodu. „Pozvala jsem si technika. Prohlédl komín, zjistil, že se shora rozpadá. Navíc je v něm uvízlá stará cihla. Pak mi oznámil, že zprovoznění takového komína bude stát skoro sto tisíc,“ postěžovala si Klofáčová.

Jestli se ale majitelka komína rozhodne ušetřit a ve starém komíně topit, riskuje. Dojde-li k požáru od komínu, pojišťovna zkoumá souvislost mezi závadou na kouřovodu a vznikem škody, popřípadě jejím rozsahem. „Klientovi je pojistné plnění kráceno v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se současně, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol. Je-li poškozený v objektu v nájmu, musí splnění svých povinností doložit majitel domu,“ sdělila Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Kůrovec zničil les. Místo něj bude širší sjezdovka.
Kůrovec zničil les na Křemešníku. Místo něj bude širší sjezdovka

Eva Zámečníková si na vyčištění komína na venkovské chalupě musí počkat, ale některé obce se snaží takovým situacím předejít. Starosta objedná služby kominíka naráz pro celou vesnici. Kominíka pro celou obec najednou objednává pravidelně například Česká Bělá nebo Dlouhá Ves na Havlíčkobrodsku, stejně jako město Lipnice nad Sázavou a Staré Bříště na Pelhřimovsku.

Podle statistiky Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina požáry způsobené špatným topením patří k nejčastějším hned vedle požárů z nedbalosti a kvůli technickým závadám. Podle nařízení vlády si od roku 2011 musí každý majitel nemovitosti nechat zkontrolovat spalinové cesty minimálně jednou do roka. Na nutnost správné údržby a pravidelného čištění komína upozorňují i hasiči, kteří každoročně vyjíždějí ke stovkám požárů způsobených právě sazemi.

Požáry v kraji Komíny, topidla
rok 2011  22
rok 2012  26
rok 2013  25
rok 2014  29
rok 2015  39
rok 2016  52
rok 2017  48
rok 2018  61
rok 2019  70
rok 2020  94
rok 2021  81
Zdroj: HZS Kraje Vysočina

Do stavby komína mluví i úřady

* O tom, zda stavba komínu bude vyžadovat ohlášení stavby či stavební povolení, informuje příslušný stavební úřad. Každý úřad k podobným záležitostem přistupuje odlišně. Pokud se jedná o stavbu nového komínu se základem, pravděpodobně se zájemce neobejde bez ohlášení stavby a vyřízení územního souhlasu. 

Zdroj: Bydlíme. cz