Zájem mají hlavně o lyžařskou výzbroj a výstroj z minulého století. Nepohrdnou ani ručně vyráběnými kusy oděvu či teplým spodním prádlem, které kdysi zahřívalo svého majitele při lyžařských vyjížďkách.

„Na podzim chceme uspořádat výstavu na téma lyžaři. Od začátku lyžování na Novoměstsku až do roku 2000. Bude zahrnovat celé století,“ informovala Kateřina Kučerová z Horáckého muzea.

Mnohé exponáty už muzeum ve svých sbírkách má. Chybí mu ale lyžařská výbava zejména z období socialismu. „Sháníme hlavně lyžařské oblečení, toho máme jen několik kousků. Rádi uvítáme šusťákové kombinézy a bundy, čepice, rukavice, kalhoty, svetry, roláky i teplé spodní prádlo. Co nemáme vůbec, to je lyžařské oblečení pro děti,“ posteskla si Kateřina Kučerová.

Oděvy pro lyžaře z předrevolučního období byly většinou originály vyráběné takříkajíc na koleni. „Lidé se nám je často stydí donést, protože si je sami šili, háčkovali nebo pletli. Ale právě takové kousky jsou pro nás nejcennější, ty chceme. Lidé si mnohdy ani neuvědomují, že právě takovéto oblečení může být pro nás nejzajímavější. Nejde nám jenom o dary, jsme rádi, když nám někdo něco jenom půjčí, klidně to po výstavě vrátíme,“ podotkla Kateřina Kučerová.

Některé zajímavé exponáty se již do rukou zaměstnankyň Horáckého muzea dostaly. „Máme už nějaké ručně pletené svetry z osmdesátých let nebo lyžařské boty. A taky několik párů běžek a sjezdovek. Paní z Veselíčka nám například zapůjčila huňatý tyrkysový rolák po manželovi. Pletla mu ho kdysi maminka a je opravdu moc pěkný,“ pochválila jeden z „úlovků“ Kateřina Kučerová. „O darování či zapůjčení věcí žádáme především obyvatele Novoměstska, ale rádi přijmeme i exponáty odjinud. Oblečení bylo všude podobné,“ dodala zaměstnankyně muzea.

Dárci ovšem nemusí nosit pouze výstroj a výzbroj. Vítané jsou také fotografie. „Zajímají nás především snímky z lyžování ze sedmdesátých nebo osmdesátých let. Máme sice nějaké fotografie závodníků, ale snímky, na nichž jsou zachycení obyčejní lidé, nám chybí,“ poznamenala Kateřina Kučerová.

Veškeré exponáty, které se muzejníkům podaří zařadit do svých sbírek, se stanou součástí stálé lyžařské expozice, která by měla časem vzniknout v půdních prostorách Horáckého muzea.