Silný vítr páchal v sobotu škody například v obci Janovičky na Bystřicku. Z místního kravína serval střechu i s vazbou.

Česká pojišťovna registruje více než pět tisíc osm set pojistných událostí u klientů v celé republice. Celkové škody se odhadují na několik stovek milionů korun. „Ve žďárském regionu je zatím hlášeno třicet sedm událostí,“ informoval mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Stovky domácností se o víkendu musely obejít bez elektrického proudu. Škody firma E.ON zatím sčítá. „Znát je budeme asi za týden. V současné době stále probíhají na některých místech kraje opravy. Na Žďársku by ale měli mít proud už všichni. Je možné, že výpadky jsou někde pouze lokálně, není to ale nic velkého,“ řekla včera dopoledne jihomoravská mluvčí společnosti E. ON Božena Herodesová.

Škody sčítají také lesníci. „Ještě nemáme přesná čísla. Do lesů jsme vyrazili až v pondělí. V neděli jsme tam kvůli silnému větru ještě nemohli. Myslím si ale, že následky nebudou horší, než při loňském Kyrillu,“ řekl Rostislav Mivalt z hospodářství Kinského, kterému patří šest tisíc hektarů lesů na Žďársku.

V pohotovosti o víkendu byli i hasiči. Jednotky v okrese vyjížděly přibližně padesátkrát, a to hlavně k popadaným stromům.

Rychlost 137 km/h - Ničivá vichřice Emma, která se o víkendu přehnala i přes Žďársko, dosahovala téměř stočtyřicetikilometrové rychlosti.Nejvyšší rychlost větru byla o víkendu – v sobotu – zaznamenána ve stanici Svratouch a činila 38 m/s, tedy 137 km/h. Podle meteorologů bude vítr v příštích dnech i nadále slábnout.

Seriál článků o vichřici najdete zde