„Doménou hazardu již nejsou křiklavé automaty v hernách. Sázení je nyní daleko dostupnější, a tím i nebezpečnější. Stačí jen telefon a přístup k platební kartě. A pak už je jedno, zda jde o sázení na sport, poker či zvyšování dovedností v on-line hře,“ konstatoval vedoucí adiktologické ambulance ve Žďáře nad Sázavou Josef Soukal. „Již delší dobu se rozvíjí byznys se sázkami na sportovní utkání, kdy je možné si vsadit nejen na výsledek utkání, ale i na řadu dalších parametrů. A to přímo v průběhu zápasu, kdy je možné uskutečnit nespočet sázek. Člověka tak sázení daleko víc pohlcuje, věnuje mu více času a má našlápnuto nejen k závislosti, ale také k velkým finančním problémům. A ty bohužel často silně zasahují i jeho blízké,“ doplnil Soukal.

Řada lidí se dostává do problémů díky elektronické či klasické ruletě nebo oblíbenému pokeru. S vidinou lehkého zisku lidé také zkoušejí loterie, losy či některé druhy automatů.

„Následné negativní dopady jsou často fatální: pošramocené vztahy v rodinách a vztazích, obtíže v zaměstnání, narušení duševního zdraví a finanční ztráty,“ uvedla adiktoložka Veronika Svobodová.

„Ze zkušeností víme, že člověku, který chce svoji nepříjemnou situaci řešit, je využití adiktologické ambulance užitečné. Pomoc spočívá v terapeutické práci jednou týdně, a to po období, které je pro klienta užitečné. Snažíme se společně podívat na příčiny závislostního chování, neřešíme jen důsledky. Proto je změna u klientů trvalejší,“ doplnila terapeutka Kateřina Koktavá.

Služby adiktologické ambulance provozované Kolpingovým dílem ČR jsou bezplatné a dostupné ve Žďáře nad Sázavou a v Bystřici nad Pernštejnem. Ambulance je určena nejen pro řešení hazardu, ale i všech dalších závislostí, například na alkoholu, lécích, tabáku. Do ambulance se může objednat rovněž blízký člověka, který řeší obtíže se závislostí.

Přístroj umožňuje současnou aplikaci elektroléčby, magnetoterapie a ultrazvuku.
OBRAZEM: Poliklinika má nový přístroj, dá se používat i pro snížení bolesti