Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé poslali úřadu přes Lepší místo první tipy na zlepšení

Žďár nad Sázavou - První upozornění na problémy ve městě dostala od místních obyvatel žďárská radnice přes webovou aplikaci Lepší místo. Lidé oznámili vyvrácený sloupek na náměstí Republiky, větev spadlou na cyklostezku i poškozený sloup veřejného osvětlení.

22.7.2015
SDÍLEJ:

otografii vyvráceného sloupku na náměstí Republiky ve Žďáře s popisem umístil v pondělí jako „tip“ Petr Š. na web Lepší místo. Včera byl již sloupek opravený. Foto: Deník/Martina Lorencová

„Obdrželi jsme už jedenáct podnětů k řešení," informovala Radka Remarová, komunitní koordinátorka městského úřadu, jež má Lepší místo ve Žďáře na starosti.

Lidé mohou pomocí Lepšího místa dát úředníkům rychle vědět o problémech či poruchách, což obecně tvoří větší část záznamů, ale také přidávat konkrétní nápady na zlepšení toho, s čím nejsou ve Žďáře spokojeni.

Jako jednoduchý příklad může posloužit vyvrácený sloupek na náměstí Republiky. Uživatel aplikace poničené místo vyfotografoval a s popisem poslal do aplikace v pon-dělí dopoledne. O den později byl už sloupek opravený.

Podnět Tomáše Tichého se týkal změny v dopravě, konkrétně provozu v jednosměrné propojce ulic Nerudova a Novoměstská. Uživatel aplikace navrhl umožnit tam cyklistům projíždět oběma směry. Návrh je už vyřešen, i když jízda v protisměru umožněna nebude.

„Projednali jsme situaci s příslušným orgánem Policie České republiky. Výsledek je takový, že policie záměr z hlediska bezpečnosti silničního provozu, zejména cyklistů samotných, nepovažuje za vhodný," popsal Luboš Koubek z odboru dopravy.

„Nebude vždy v našich silách vyjít lidem vstříc podle jejich představ, některé tipy prostě nebude možné reali-zovat. Rozhodně se ale budeme všemi podněty a možnostmi jejich řešení zabývat," vysvětlila komunitní koordinátorka Radka Remarová.

Podle radních aplikace přispívá k efektivnější komunikaci úřadu s obyvateli. „Vnímáme to jako určité doplnění internetové dotazovny, kam není možné vkládat fotografie míst, kde lidé narazí na nějaký problém. Aplikace Lepší místo to umožňuje," řekl žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

Aplikace je v provozu, ale zároveň se ještě takzvaně ladí, pracovníci úřadu se snaží „vychytat mouchy".

„Spolupracujeme s programátory Lepšího místa na nastavení do ideální podoby, aby aplikace co nejlépe vyhovovala potřebám uživatelů i pracovníků úřadu. Jakmile bude fungovat zcela podle našich představ, uděláme Lepšímu místu větší reklamu," připomněla mluvčí úřadu Nikola Adlerová.

Jak se na Lepší místo dívají Žďárští? „Nápad se mi líbí, hlavně to, že není složité aplikaci používat. Teď jen, aby to fungovalo a problémy se řešily," řekla Pavla Kučerová.

Skeptický je k nové elektronické službě Josef Láznička. „Pro nás důchodce to už není," myslí si šestašedesátiletý senior. Tipy lze vkládat a spravovat například přes počítač nebo chytrý telefon (Android, iPhone).

Podle mluvčí městského úřadu chtějí Žďárští povědomí o možnosti užívat aplikaci rozšířit mezi obyvatele i návštěvníky města a turisty. „Na to, že používáme Lepší místo, budeme ve městě poutat třeba letáčky, nálepkami," řekla Nikola Adlerová.

Jak to funguje?

Chcete upozornit na problém ve svém okolí ve Žďáře nad Sázavou, ale nevíte, na koho se obrátit? Stačí mít připojení k internetu. Pak stačí místo, jež považujete za problematické, vyfotit a s popisem situace jako tip na zlepšení vložit na web www.lepsimisto.cz, což lze i přes webové stránky města Žďáru. Podnět zaznamená odpovědný úředník a začne ho řešit ve Žďáře je to komunitní koordinátorka, jež věc předá pracovníkům příslušných odborů, a také kontroluje, jak případ postupuje. Na internetu se u popisu tipu vždy zobrazuje, jak daleko se v řešení problému došlo. Tipy dle toho dostávají status: nový, v realizaci, vyřešený, neřešitelný.

Autor: Martina Lorencová

22.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení