„Neřídíme se vládním nařízením, ale selským rozumem, který nám velí učinit preventivní opatření proti šíření epidemií virů, ať už se jmenují COVID-19 nebo chřipka. Jde zejména o ochranu zdraví návštěvníků,“ dodal.

Selským rozumem by se měli řídit i ostatní. Strach a panika určitě nejsou nejúčinější zbraní proto šíření nákazy. A stejně tak ani přílišné zlehčování situace není na místě.

„Propadat panice by lidé neměli. Důležité je dodržovat základní hygienické návyky. Umývat si důkladně ruce. A taky zbytečně nevyhledávat zařízení, v nichž se shromažďuje více lidí. To se týká i hospod a restaurací,“ konstatoval novoměstský praktický lékař Pavel Pávek.

Lidé by podle něj měli striktně dodržovat vládní pokyny a v případě, že se vrátili z oblasti s výskytem nákazy, se nechat bez prodlení testovat. „Občas mi lidé volají, že se necítí dobře a mají podezření na koronavirus. Poradím jim, kam se mají obrátit, a pak si ještě ověřím, jestli se opravdu přihlásili,“ uvedl obvyklý postup Pávek.

Novoměstské lázně zavřely fitness a sauny

Stav nouze a s ním spojená vládní opatření se citelně dotknou i novoměstských lázní. Zda budou uzavřené úplně, to se rozhodne až zítra.

„Ráno zasedá krizový štáb, pak teprve rozhodneme, jestli zavřeme i bazénovou část,“ informoval šéf Městských lázní Jiří Brychta.

Městské lázně už v úterý omezily kapacitu na sto osob. Tento režim dnešní vládou vyhlášený stav nouze ještě zpřísnil. „Saunu, fitness centrum a cvičební sál jsme zavřeli. Jedinou variantou je otevřít bazénovou část do třiceti osob. Konečné rozhodnutí ale padne až zítra,“ prohlásil Brychta.