„Termín podávání žádostí bude končit 1. března. Následně se budou zpracovávat a po schválení zastupitelstvem pak mohou žadatelé začít čerpat půjčku," informoval místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Ve Fondu rozvoje bydlení má město uloženy téměř 4 miliony korun. „U částky do 350 tisíc korun stačí žadateli jenom jeden ručitel, nad 350 tisíc jsou zapotřebí už dva ručitelé," podotkl Stanislav Marek.

Vypůjčené peníze lze použít například na zřízení domovní čistírny odpadních vod, rekonstrukci střechy, fasády nebo bytového jádra. „Ale jsou určené také na topné systémy, elektroinstalaci, půdní vestavbu, výměnu oken, dveří a další," doplnil novoměstský místostarosta.

Půjčka z Fondu rozvoje bydlení může být také vhodným doplněním kotlíkové dotace. „Předpokládáme, že počet žadatelů by v návaznosti na kotlíkovou dotaci mohl být letos o něco vyšší. Pravdou ale je, že půjčky na rozvoj bydlení jsou rok od roku žádanější," uvedl Stanislav Marek.

Město vypisuje v každém roce dvě kola výběrového řízení na tyto půjčky. „Každoročně se částka, kterou novoměstským obyvatelům město půjčuje, pohybuje mezi 800 tisíci korunami až 1 milionem," vyjádřil se novoměstský místostarosta.

Peníze na opravy mohou žádat nejen majitelé nemovitostí, ale také sdružení vlastníků bytových jednotek. Výhodou půjčky z fondu je mimo jiné i velmi nízká úroková sazba. „V současné době je to 1,95 procent," uvedl Tomáš Vlček z finančního odboru úřadu.