Chalupáře z Nového Veselí volilo 27 477 lidí. Zeman získal na Žďársku 41,26 procenta všech platných hlasů.

Karel Schwarzenberg dostal 10 092 hlasů (15,15%), Jiří Dienstbier 8 016 (12,03%) a Jan Fischer 7 898 (11,86%). V okrese Žďár nad Sázavou přišlo volit 69,45 procenta voličů.

Volba prezidenta republiky, výsledek hlasování za okres Žďár nad Sázavou:

Miloš Zeman 41,26 %

Karel Schwarzenberg 15,15 %

Jiří Dienstbier 12,03 %

Jan Fischer 11,86 %

Zuzana Roithová 8,25 %

Vladimír Franz 4,81 %

Taťana Fischerová 2,76 %

Přemysl Sobotka 1,97 %

Jana Bobošíková 1,85 %

Na Vysočině volilo nejvíce lidí Zemana,dál Schwarzenberga

V prvním kole přímé prezidentské volby získal na Vysočině nejvíce hlasů Miloš Zeman, a to 32,43 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Na druhém místě je Karel Schwarzenberg se 17,26 procenta hlasů. Stejné volební výsledky jako v celém kraji jsou i v Jihlavě.

Na třetí příčku dali voliči na Vysočině sociálního demokrata Jiřího Dienstbiera, který získal 15,21 procenta hlasů. Těsně za ním se umístil Jan Fischer s 15 procenty. Páté místo v pořadí obsadila Zuzana Roithová, kterou v kraji podpořilo 6,61 procenta voličů.

Šestý na Vysočině skončil Vladimír Franz s 6,02 procenta. Taťanu Fischerovou pak volilo 2,91 procenta lidí. Za ní se umístila Jana Bobošíková, získala 2,35 procenta odevzdaných hlasů. Poslední skončil občanský demokrat Přemysl Sobotka s 2,17 procenta hlasů. Volební účast v kraji činila 66,79 procenta, celkový počet voličů na Vysočině je přes 400.000.

Zeman zvítězil v osmi krajích, Schwarzenberg v šesti včetně Prahy

První kolo prezidentských voleb vyhrál bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) v osmi krajích, předseda TOP O9 Karel Schwarzenberg zvítězil v šesti včetně Prahy. Schwarzenberg měl větší podporu v krajských městech, na prvním místě skončil v deseti z nich, Zeman ve třech. Vyplývá to z předběžných výsledků voleb zveřejněných na webu.

Zeman vyhrál volby v Karlovarském, Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. Schwarzenbergovi dali nejvíce hlasů voliči v Praze a ve Středočeském, Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Těmto dvěma kandidátům patřilo nejčastěji i druhé místo, pouze v Libereckém a Olomouckém kraji skončil na druhém místě expremiér Jan Fischer, který patřil podle předvolebních průzkumů k favoritům prezidentské volby.

V krajských městech se lépe vedlo Schwarzenbergovi, zvítězil v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Karlových Varech, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Brně, Olomouci a Zlíně. Zeman vyhrál u voličů v Ústí nad Labem, Jihlavě a Ostravě.

Po sečtení 99,9 procenta okrsků byla největší volební účast v Kraji Vysočina. O novém prezidentovi tam v jeho první přímé volbě přišlo rozhodnout 66,52 procenta voličů. Z krajských měst volby nejvíce táhly v Hradci Králové, kde byla volební účast 67,41 procenta.

Komu dali hlas?

Velká účast voličů provázela první kolo přímé volby prezidenta. Poprvé hlasovat pro konkrétního kandidáta na funkci prezidenta republiky lidé vyšli v pátek hned po čtrnácté hodině, kdy se otevřely volební místnosti. Nezřídka se tvořily fronty. „Za první tři čtvrtě hodiny odvolilo už přes osmdesát z tisíce třiceti třech registrovaných voličů," řekla například zapisovatelka volební komise v Novém Veselí Kateřina Neuerová.

„Myslím si, že účast voličů bude větší než v krajských volbách na podzim. Možnost volit osobu prezidenta přímo jsme neměli. Řekl bych, že stojí za to ji využít," zamyslel se Michal Janoušek ze Žďáru. Množství lidí všech generací ve volebních místnostech v první den voleb by jeho předpoklad mohlo potvrdit.

„Zda půjdu volit, v tom jsem měl jasno hned. Vyhovuje mi, když mohu volit konkrétní osobnost, sám za sebe. Nad kandidáty jsem se chvíli rozmýšlel, ale toho ‚svého' jsem našel," řekl dvacetiletý novoveselský volič Jiří Rössler.

Ve Žďáře vhodila svůj hlas do urny i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Problém vybrat si mezi kandidáty jsem neměla. Hlas jsem dala Přemyslu Sobotkovi," řekla k volbě svého stranického kolegy z ODS Němcová. Ta vnímá volbu podobně jako další oslovení, kteří jméno svého favorita prozradit nechtěli, hlavně jako soukromou věc. Případného druhého kola se plánuje zúčastnit i v případě, že Sobotka vypadne. „Pro sebe jsem si ‚škrtla' jen dva kandidáty, jež bych nevolila v žádném případě. Ale nepředpokládám, že do druhého kola postoupí," dodala Němcová.

Prezidentský kandidát a chalupář z Nového Veselí volil v pátek v Praze. Na Vysočinu poslal alespoň své "papírové" dvojníky. Oblepen jimi je Žďár nad Sázavou.

„Můj hlas má Karel Schwarzenberg. Musím se ovšem přiznat, že jsem váhal mezi dvěma kandidáty. Mezi ním a Milošem Zemanem, kvůli politikově spojitosti s Vysočinou. I kvůli nerozhodnosti jsem se díval ve čtvrtek večer na televizní debatu všech devíti kandidátů," sdělil včera starosta Svratky František Mládek. „Kdyby to bylo možné, volil bych Václava Moravce," podotkl ještě v legraci Mládek. Historicky první přímé volby prezidenta České republiky se zúčastní celá jeho rodina, manželka i potomci. „Mám pět dětí, každé má svůj názor, jejich rozhodnutí jsem neovlivňoval. Prostřední syn se například rozhodl pro Vladimíra Franze," dodal svratecký starosta Mládek.

Hlasovací lístek se jménem Miloše Zemana vhodil do urny místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta. Byla to podle jeho vyjádření jasná volba. Jak vysvětlil, ze všech kandidátů mu přijde právě „důchodce z Nového Veselí" jako nejinteligentnější a nejvtipnější. „Jak bude volit moje manželka, nevím, o politiku se až tak nezajímá, rozhodně se o ní po večerech nebavíme. Pravděpodobně to ale bude někdo jiný," vyjádřil se Josef Vojta.

O tom, koho volit, naopak doma diskutovali manželé Bártovi. Žďárský místostarosta Ladislav Bárta zůstal věrný svému přesvědčení a politické straně. „Jednoznačně jsem pro Karla Schwarzenberga. Prezidentem by měl být člověk disponující vlastnostmi, které zlepší stávající náladu v české společnosti. On je má. Moje žena má v jeho případě jen jedinou obavu, a to z toho, zda není na funkci příliš starý. Já argumentuji tím, že zvládá ministerský post i cestování," uvedl Bárta.

"My volíme Vladimíra Franze. Jednak je apolitickou osobností, a jednak je vzdělaný člověk. Má mé sympatie. Pro Českou republiku by to byla pozitivní reklama ve světě," řekl motocyklový závodník z Velkého Meziříčí Ivo Kaštan.

Pro výtvarníka Michala Olšiaka ze Žďáru je jednoznačnou volbou kandidát s číslem devět, tedy Karel Schwarzenberg. "Je z nich nejlepší, přestože mu lidé vytýkají nesrozumitelnost a špatnou češtinu," nechal se slyšet Olšiak.

Karlu Schwarzenbergovi dá hlas i manažerka a bývalá modní návrhářka ze Žďáru Dana Dobřichovská. "Je to bezúhonný člověk, obecně známý v zahraničí. Oceňuji jeho solidaritu i nadhled. Kdyby kandidovala Miroslava Němcové, dala bych hlas jí," řekla ale Dobřichovská.