„Věděla jsem, že se tady budou koláčky prodávat, přečetla jsem si to v novinách. Přijde mi to jako dobrý způsob, jak lidi o aktivitách charity informovat. Tak jsem si dva také koupila, jeden velký a jeden malý,“ nechala se slyšet Jaroslava Mikulášková ze Žďáru nad Sázavou u stánku charity před prodejnou Vesna Lahůdky v Horní ulici. Velký koláč si zájemci mohli koupit za třicet korun, malý pak za dvacetikorunu.

Sladké pečivo pro dobrou věc bylo k dostání rovněž ráno před areálem firmy Žďas ve Strojírenské ulici, před poliklinikou nebo ve žďárském úřadu práce. Další dobrovolníci s košíčky plnými koláčů se pohybovali i na náměstí Republiky a na dalších místech ve městě. „Taky jsem si jeden koláč koupil, potkal jsem dobrovolníky před poliklinikou. Vypadá moc hezky, aspoň budu mít svačinu. A ještě dobrý pocit k tomu,“ prozradil se smíchem Stanislav Ševčík.

Lidé mohli kromě koupě sladkosti podpořit kampaň také finančním příspěvkem do kasičky. Sladké pečivo dodaly žďárské firmy Enpeka a Pekařství Řečice. „Část koláčů jsme od firem zakoupili za zvýhodněnou cenu, část nám dodaly zdarma,“ uvedla Jana Zelená, ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Pro letošek jich bylo objednáno třináct set kusů, což je výrazně více než minulé roky, kdy se prodávaly řádově stovky.

Ilustrační foto
Proti sanatoriu pro nemocné alzheimerem vznikla v Sázavě petice

Finance, které charita z prodeje obdrží, budou využity na fungování domácí hospicové péče. Ta je terénní službou žďárské charity, která působí po celém žďárském okrese. Pomáhá nevyléčitelně nemocným a umírajícím lidem a také jejich blízkým, již se o ně starají. Tým pracovníků zahrnující pečovatelky, zdravotní sestry, lékaře paliativní medicíny, lékaře urology, sociálního pracovníka, psychologa a duchovního umožňuje pacientovi setrvat v nemoci v jeho přirozeném domácím prostředí mezi svými blízkými až do konce života.

Do auly novoměstského gymnázia byla přistavena volební urna.
Studenti si vyzkoušeli volby nanečisto