„Lidem to usnadní hledání lékaře, když se třeba přestěhují. Když u jména najdete poznámku, že je netrpělivý, ordinuje už ode dveří zatímco ťuká do počítače, a sáhne na vás jen proto, aby mohl zkasírovat třicet korun, zamyslíte se nad jeho profesionalitou,“ prohlásila Hana Zlámalová ze Žďáru nad Sázavou.

„Samozřejmě se ale podle jednoho příspěvku hodnotit nedá,“ dodala žena druhým dechem.

Co tedy na webovou stránku říkají ti, kterých se týká? Tato služba veřejnosti je dotazovanými lékaři na Žďársku přijímána s rozpaky. „Nemyslím si, že by podobné hodnocení bylo směrodatné, když všechny příspěvky jsou anonymní,“ prohlásila už při spuštění webu žďárská praktická lékařka Naděžda Prokšová.

Anonymita pisatele

Anonymita a nepostižitelnost je pro pisatele výhodou, proto podle zdravotníků samotných mohou vědomě ublížit i neznámým lékařům. Jen tak. Zcela namátkou si třeba může návštěvník stránek vybrat jméno a něco nelichotivého k němu připsat. R

egistrace toho, kdo údaje o konkrétním doktorovi na webové stránky zadává, je totiž povinná pouze při přihlašování. Ti, kteří pak ke jménu zdravotníka svoje hodnocení přidávají, se registrovat nemusejí. „Je to trochu zvláštní nápad,“ dodala Prokšová.

Vesměs pozitivní reakce pacientů

U většiny lékařů na Žďársku jsou však zatím příspěvky k jejich práci vesměs pozitivní. „Výborný lékař a člověk, všem doporučuji já i moje rodina,“ uvedla například Jana Dostálová ve svém hodnocení novoměstského praktického lékaře Jiřího Koutného.

Kromě tohoto příspěvku je u jména ještě šest dalších. Všechny pozitivní. „Netvrdím, že to člověka nepotěší. Stejně tak by mě zamrzelo, kdyby tam bylo něco negativního. Ale že bych tomu přikládal obzvláštní důležitost, to zase ne. Jaký lékař skutečně je, to svým pacientům denně dokazuje v praxi. Bez ohledu na to, co je o něm na internetu,“ vyjádřil se Koutný.

„Je to velice chytrá lékařka, na děti je moc hodná. Moc doporučuji,“ zní další příspěvek, tentokrát směrovaný ke žďárské dětské lékařce Marii Košťálové.

„Stránky neprohlížím, dávám přednost přímé komunikaci s pacienty,“ uvedla lékařka Marie Košťálová.