„Od 1. září mají řidiči v Meziříčí k dispozici novou okružní křižovatku těsně před městem ve směru od Velké Bíteše. Lidé mohli celý minulý měsíc zasílat své návrhy na jakýkoliv objekt, který by symbolizoval město a vítal tak jeho návštěvníky přímo na novém kruhovém objezdu," informovala Martina Strnadová z Velkomeziříčska.

Radnice zaznamenal více než desítku návrhů. „Některé ale byly anonymní. Ty jsme vyřadili. Skutečně seriózních, tedy podepsaných a s celým kontaktem na autora, bylo deset. Jen ty jsme zařadili do ankety," sdělila Strnadová.

Anonymní přispěvatelé nabízeli například symbol srpu a kladiva. Mezi seriozními nabídkami se dvakrát objevil most a také znak města v rozlišném provedení. Pomyslnou branou do Velkého Meziříčí by mohlo být i ztvárnění soutoku řek Oslavy a Balinky, velkomeziříčský zámek, nebo kámen, který připomíná pověst o hradní studni. Dále i zvětšenina láhve místního produktu Alpy Francovky, socha koželuha, která by vyjadřovala podporu tradic a řemesel nebo nejnovější symbol Meziříčí, kterým je rozhledna na Fajtově kopci.

„Některé návrhy jsou zajímavé. Chtěli jsme vědět, co by se lidem při vjezdu do města líbilo. Překvapilo mě, kolik návrhů nakonec přišlo. Některé jsou konzervativní, jiné naopak velice odvážné," ohodnotil inspiraci z řad veřejnosti starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

A jaké variantě by dal přednost první muž radnice? „Už jsem si návrhy prohlédl několikrát. Osobně se mi asi nejvíc líbí most nebo soutok řek. Stále se rozhoduji, pro co budu nakonec hlasovat," odpověděl Radovan Necid.

S nápadem umístit do středu kruhového objezdu umělecké dílo přišlo před pár lety i Nové Město na Moravě. Tehdy ale radnice narazila na negativní stanovisko Policie České republiky, v němž bylo umělecké dílo označeno jako pevná překážka, která by na sebe přitahovala pozornost účastníků silničního provozu. 

Negativní stanovisko dopravních policistů, kteří se musí k umístění díla ve středu kruhového objezdu vyjadřovat, by mohlo zhatit i plány Velkomeziříčských.

„Máme to zatím jenom ústně předjednané. Nejdříve bychom chtěli vybrat nějaký návrh a teprve poté to budeme řešit s policií. A také s Krajem Vysočina, protože jde o jejich kruhový objezd," uvedl Radovan Necid. „A samozřejmě že vítězný návrh by pak musel nějak zpracovat architekt a projektant. Konečný výsledek může vypadat úplně jinak, než původní návrh, protože kompetentní orgány se určitě budou vyjadřovat i k volbě materiálu a dalším věcem," dodal starosta Velkého Meziříčí.

Jestliže se Velkomeziříčským podaří uskutečnit záměr ozdobit pomyslnou vstupní bránu do města symbolickou skulpturou, ať už by byl vybrán kterýkoliv z návrhů, pak by se v Novém Městě na Moravě chtěli ke svému někdejšímu úmyslu také vrátit.

„Jestliže příslušné dopravní orgány za tu dobu změnily názor, tak bychom se určitě snažili na kruhový objezd nějaké uělecké dílo také umístit. Mě to tehdejší stanovisko udivilo, protože jiná města, například Třeboň, už symboly na kruhových objezdech měly a šlo to. To, že to v Novém Městě nešlo, mě zklamalo, viděl bych tam rád nějakou sochu," potvrdil novoměstský starosta Michal Šmarda.