Dělníci upraví místa, kudy se vstupuje do vody. Přidají písek a odstraní kořeny, které na břehu zbyly po vykácených stromech. Práce navíc budou město stát asi 130 tisíc korun.

Na břehu také přibudou cedule s informací, kde začíná „rybářovo". Část břehu a nádrže totiž bude vyhrazena jen pro koupající.

Slavnostní otevření nové- ho areálu je naplánovano na 5. červenec. Dodatečné úpravy se musí stihnout do tohoto termínu. „Ze začátku nás připomínky obyvatel trochu zaskočily, nicméně po procházce kolem Pilské nádrže je jasné, o co jde. Například vstup do vody jsme v projektu opravdu podrobně neřešili, protože nádrž není ve vlastnictví města, ale pat- ří Povodí Vltavy," uvedla starostka Dagmar Zvěřinová. Podle ní měli návštěvníci nejvíce připomínek ke stavu písečné pláže.

„Vím, že to ještě není hotové, ale tady břeh vypadá, jako by se ho stavba netýkala, do vody se tudy leze špatně. Neškodilo by to spravit, když se čeká, že Pilák bude hodně navštěvovaný," zhodnotil včera třeba Jiří Bartoň.

Město teď kolem vstupů do vody nechá břeh upravit. Na zásazích kolem Pilské nádrže se radní dohodli s Povodím Vltavy, jež Pilskou nádrž spravuje, i s Moravským rybářským svazem.

Vyhrazeno rybářům

Povodí už z nádrže vypustilo část vody, aby byl břeh přístupný a mohlo se s úpravami začít. „Určité části pláže se dopískují a velké kameny, které lidé naházeli do vody a teď jim tam vadí, se vrátí zpět na břeh. Chrání totiž při vlnách břeh před vymíláním, a také ho zpevňují," vysvětlil místostarosta Ladislav Bárta.

Nové bude i rozdělení na zónu pro koupání a loďky a chytání ryb. Kam až se bude moci jet na loďce nebo šlapadle a odkud bude prostor vyčleněn rybářům, bude ve vodě označeno bójkami, na břehu cedulemi.

„Cedulky s upozorněním tam nainstalujeme do konce června," řekl Josef Hupák, předseda žďárské organizace Moravského rybářského svazu. Rybářům bude vyhrazena „zadní" část nádrže.

Bójky, co rozdělí rybník na zóny pro loďky a šlapadla a pro rybolov, budou umístěné od břehu k poloostrovu Hynkovec přibližně v místě zátočiny u hraničního kamene.

„Směrem na druhou stranu, k Táborkám, plavební část omezená nebude," dodal místostarosta Bárta. Povolení pro počet loděk a šlapadel vydá Povodí Vltavy. Za dodatečné práce na úpravách pláže zaplatí město 127 585 korun.

Rozdělení rekreačních zón bude podrobně popisovat provozní řád areálu. „Doufáme, že lidé úpravy ocení, a také že budou uživatelský řád dodržovat a navzájem se respektovat. Bez vzájemné ohleduplnosti by to nefungovalo," poznamenala starostka Zvěřinová.

Areál je stále staveništěm, ale zvědaví návštěvníci zákaz vstupu už vůbec nerespektují. „Asi jsme se ještě nesetkali se stavbou, jež je tak hojně užívána před oficiálním otevřením," konstatovala starostka.