Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé chtějí v centru méně dopravy, ale více cyklostezek

Žďár nad Sázavou – Méně dopravy, víc cyklostezek i zeleně, bezpečné přecházení silnic, vybudování místa, u nějž se budou lidé rádi scházet. To je jen několik návrhů, jež ve čtvrtek vpodvečer zazněly v obřadní síni žďárské Staré radnice.

5.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Na setkání, které svolala pracovní skupina rady města zabývající se plánovanou rekonstrukcí náměstí Republiky, tam dorazilo přes třicet lidí. „Všemi náměty se budeme nyní zabývat a zkusíme je nějak vyhodnotit. Nad následnou konkrétnější podobou projektu se pak s lidmi sejdeme 24. května," uvedl žďárský místostarosta Ladislav Bárta, jenž si vzal nad veřejnými setkáními patronát.

Podchod pod silnicí

Tipy na zlepšení podoby centra města byly během veřejného setkání zaznamenávány. Většina z nich se však točila kolem několika základních problémů. Tím hlavním byla bezpochyby doprava.

„Nelíbí se mi, že náměstím vede rušná silnice. Podle mě by měla být zúžena a doplněna o cyklostezku," vznesl námět jeden z diskutujících. Další zúčastnění navrhovali oddělit frekventovanou komunikaci od náměstí zelení nebo řešit překonávání hlavního průtahu například podchodem. Na dovedení cykloras do centra, ideálně ze všech žďárských sídlišť, se shodlo více účastníků setkání.

„Je třeba řešit také horní polovinu náměstí, kterou nyní zbytečně zmenšuje parkoviště. Mohla by být využita například na dostavbu nebo osazení zelení," zněl další návrh z řad diskutérů. Pro proměnu plochy před bývalým městským úřadem byly i mnohé další hlasy.

Obyvatelé navrhovali přetvořit ji v park nebo na ní vybudovat multifunkční budovu, která by v sobě spojovala místo pro setkávání obyvatel, turistické lákadlo, prostory pro podnikatele a ideálně i vyřešení parkování.

Odstavení aut bylo zvažováno jak pod zemí, tak v parkovacím domě. „Ten by mohl vzniknout na místě nevzhledné budovy bývalého městského úřadu," nechala se slyšet účastnice besedy.

Několik obyvatel se vyjádřilo například i k vodě na náměstí. Padly návrhy na přetvoření kašny, jež by mohla být i zbavena zábradlí, nebo instalaci pítka a brouzdaliště.

Hovořilo se ale rovněž o zeleni, průchodech mezi obchodními domy, podobě pěší zóny, dlažby či o umístění informačního centra.

Další nápady

Organizátoři setkání očekávají, že další nápady budou ještě přibývat. „Panely, na něž lze návrhy psát, budou až do 24. května umístěny v budově Staré radnice," uvedl za pracovní skupinu Roman Bukáček. Náměty lze směřovat i na emaily zástupců skupiny, jež jsou uvedeny na webových stránkách města.

Projekt na rekosntrukci náměstí už zhruba 3,5 roku existuje. Pracovní skupina tvořená zástupci politických klubů i nadšenci z řad obyvatel se jej však snaží zaktualizovat a doplnit, přičemž roli mají hrát i uvedené náměty lidí. O tom, zda budou při úpravách brány v potaz, rozhodnou ale až radní a zastupitelé.

Autor: Jana Nedělková

5.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení