První z trojice voleb letos české voliče čeká 23. a 24. května, kdy budou rozhodovat o tom, kterých jednadvacet zástupců vyšlou na dalších pět let do Evropského parlamentu.

Jediným zástupcem Vysočiny v současném bruselském zákonodárném sboru je občanský demokrat Ivo Strejček. Zda bude mandát obhajovat, ale zatím říci nechce. „O své další politické i občanské budoucnosti mám jasno. Přesto si svoji odpověď ještě pár dní ponechám pro sebe. Považuji totiž slušné a korektní, abych o svých plánech nejprve informoval své kolegy a přátele v ODS. Až poté budu otevřeně informovat média," uvedl Strejček.

Na podzim se pak uskuteční obecní volby a pravidelná obměna třetiny Senátu. Volby se budou pravděpodobně konat souběžně a prezident Miloš Zeman je zřejmě vyhlásí přibližně na polovinu října. Volby totiž musí být během měsíce před uplynutím funkčního období obecních zastupitelů a senátorů.

Štěch a Zvěřinová by rádi zůstali

V senátních volbách se bude letos na Vysočině vybírat na Pelhřimovsku (volební obvod číslo 15) a na Žďársku (obvod 51). V obou obvodech jsou současnými senátory sociální demokraté a oba by rádi zůstali.

„V tuto dobu jsem jediným navrhovaným kandidátem sociální demokracie. Pokud budu schválen, rád nominaci přijmu. Práci Senátu znám, jsem dobře seznámen i s problematikou senátního obvodu a za léta mého působení v něm jsem navázal spolupráci s mnoha lidmi a je-li potřeba, maximálně se snažím jim pomoci," uvedl pelhřimovský senátor Milan Štěch, který je zároveň předsedou horní komory parlamentu.

Kandidovat bude i senátorka Dagmar Zvěřinová. Ta je nyní současně starostkou Žďáru nad Sázavou a na podzim se tedy opět utká o hlasy voličů na dvou frontách. „Ano, chtěla bych pokračovat. Myslím, že toto spojení práce na komunální i celostátní úrovni je vhodné a užitečné," vysvětlila.

V obecních volbách již avizovali vůli obhajovat místa v čele radnic mnozí komunální politici, mezi nimi je například i jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.