Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní svatojánská pouť potrvá až do pondělí

Žďár nad Sázavou - Ani letos není svatojánská pouť jen ve znamení hulákání kolotočářů a stánků s klobásami. Pro mnoho lidí má pouť stále především rozměr duchovní, v tom ohledu je středem nastávajícího žďárského víkendu putování ke svatému Janu Nepomuckému na Zelené hoře.

13.5.2016
SDÍLEJ:

Ke žďárské pouti letos bude patřit i žehnání nových zvonů pro Zelenou horu. Do Žďáru je přivezli jejich autor, mistr zvonař Petr Rudolf Manoušek, a kovář Lukáš Fiala, co vyrobil jejich srdce (zprava).Foto: Deník/ Libor Plíhal

Duchovní program žďárské pouti začne dnes na Zelené hoře večerem chval, první ze svatých mší se koná zítra v 11 hodin. Odpolední mši zpěvem doprovodí chrámový sbor sousední farnosti svatého Prokopa, který pro tuto příležitost nazkoušel novou skladbu Jan Nepomucký. „Bude mít při sobotní mši na Zelené hoře premiéru. Skladbu pro nás napsal současný brněnský skladatel Willi Türk," pověděla Hana Bořilová, sbormistryně chrámového sboru svatého Prokopa.

Pro návštěvníky zelenohorského areálu je připravená bezplatná prohlídka unikátního poutního kostela svatého Jana Nepomuckého, památky UNESCO. „Tato komentovaná prohlídka se uskuteční v sobotu 14. května ve 12 hodin," řekl Vladimír Vojtěch Záleský, duchovní místní farnosti Nanebevzetí Panny Marie, jež historickou památku spravuje. Volný je také vstup na přednášku Stanislava Růžičky Život a dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichla, co na Zelené hoře začne v sobotu v 17.30 hodin.

Pěvecké sbory dotvoří atmosféru také některých nedělních mší. Po mši, co začne ve 14.30, bude následovat májová pobožnost.

Letošní církevní program pouti bude delší než obvykle. V pondělí v 17 hodin odslouží mši svatou na Zelené hoře brněnský biskup Vojtěch Cikrle, jenž pak požehná třem novým kostelním zvonům. Zvony pro farnost vyrobil pražský zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek; až do neděle jsou k vidění v kostele. Největším z nich je svatý Cyril a Metoděj, dalším svatá Zdislava a nejmenší je zasvěcen svatému Vojtěchovi.

Svatojánská pouť se ve Žďáře pořádá minimálně od roku 1722, kdy byl kostel na Zelené hoře vysvěcen. „Pouť se váže na svátek svatého Jana Nepomuckého, který je 16. května. Po zrušení svátku jako dne pracovního klidu v roce 1925 se ustálil zvyk konat žďárskou pouť vždy o nejbližší neděli po tomto datu. A tak se stanovuje datum poutí dodnes," přiblížil Stanislav Mikule ze žďárského regionálního muzea střípek z historie místních poutí.

Program pouti

Pátek 13. května

19.30 Večer chval

Sobota 14. května

11.00 mše svatá

16.30 mše svatá, slouží P. Slavomír Peklanský, SAC, zpívá chrámový sbor svatého Prokopa

Neděle 15. května

6.00 mše svatá, slouží P. Pavel Habrovec, farář v Radostíně nad Oslavou

7.30 mše svatá, slouží P. Miloš Kabrda SDB, spirituál semináře pro kněží v Praze

9.00 mše svatá, slouží Prof. Pavel Ambros SJ, ThD., zpívá klášterská malá schola

10.30 mše svatá, slouží Prof. Pavel Ambros, zpívá chrámový sbor Fons

14.30 mše svatá, slouží P. Karel Janů, farář ve Slavonicích. Po mši bude májová pobožnost.

Pondělí 16. května

17.00 mše svatá, slouží Mons. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský. Při mši se uskuteční žehnání zvonů pro Zelenou horu, zazpívá Campanula Choir Jihlava a Fons.

20.00-22.00 Nikodémova noc otevřený kostel

www.zdarskefarnosti.cz

Autor: Redakce

13.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Památník padlých byl postaven v blízkosti lip svobody.
10

Žďárští hledají stromy svobody

Na fotografii jsou žáci třídy 1. B paní učitelky Viery Buchtové z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě. Příště představíme prvňáčky ze základní školy Palachova ve Žďáře nad Sázavou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

O krampusy je ve Žďáře obrovský zájem, průvod přeložili k zimnímu stadionu

Žďár nad Sázavou – Velký zájem se strhl o chystaný průvod čertů-krampusů, který se ve Žďáře uskuteční v sobotu 25. listopadu v 17.30 hodin. Vstupenky jdou na dračku. „Proto jsme také místo původně plánovaného hřiště za sokolovnou akci přesunuli na ovál u zimního stadionu,“ řekl organizátor Radomír Fiksa.

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Žďár nad Sázavou – Plavební koridor v části Sázavy by si v budoucnu představovali představitelé žďárské radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení