Cena za jeden metr čtvereční byla městskými zastupiteli stanovena na tisíc korun. Protože však prodej probíhá prostřednictvím dražby, pohybují se konečné průměrné ceny kolem patnácti set korun. „V případě, že dojde k výstavbě na pozemku do tří let, odečte se stavebníkům dvě stě korun za jeden metr čtvereční,“ upřesnila Irena Škodová, vedoucí odboru rozvoje a územního plánování žďárského městského úřadu.

Pro letošní prodej bude určeno devět až deset parcel. Pro tři z nich už jsou připravena i přípojná místa na inženýrské sítě, zbylá místa to teprve čeká. Pokud zastupitelstvo schválí přípravu a provedení zasíťování, k prodeji pozemků dojde na konci roku 2012.

Žádaná lokalita

„Ta cena se mi zdá dost vysoká, vždyť pak pozemek vyjde pomalu dráž jak samotný dům. Já sice bydlím v paneláku, ale kdybych chtěla stavět, asi bych jen za parcelu takovou sumu nedala,“ myslí si Helena Špinarová ze Žďáru.

Velké množství lidí je ale ochotno si za místo na okraji města připlatit, o čemž svědčí i počet domů, které zde během několika let vyrostly.
„Rád bych tam bydlení jednou měl. Je to klidná část města, přitom do centra je to jenom kousek. Cena je sice docela vysoká, ale za takové místo to podle mě stojí,“ vyjádřil se obyvatel okresního města Dominik Havelka.

Cena za stavební pozemek na Klafaru se příliš neliší od cen, za které se prodávají parcely v sousedních Hamrech nad Sázavou. Za jeden metr čtvereční zasíťovaného pozemku tam stavebníci zaplatí 1 299 korun.

„Pokud vím, čtyři rodinné domy už jsou tam obydlené. Dalších zhruba dvacet nemovitostí je rozestavěno,“ nechal se slyšet hamerský starosta Hubert Křesťan.

Desítky pozemků

Zhruba tři desítky dalších míst jsou v této oblasti hned za Žďárem ještě k dispozici. Celkem tam totiž vzniklo téměř osm desítek stavebních parcel. O poznání levnější pozemky pro výstavbu pak lze sehnat ve vesnicích v širším okolí okresního města. ⋌dokončení na straně 3