Dobrý den, zdraví seniorka po příchodu do kadeřnictví a dál nesměle stojí ve dveřích. „Jdete na tu trvalou? Byla jste na testu?“ ptá se jí kadeřnice Lucie Lhotská. Vtom už si paní sundává bundu a hledá v kabelce potřebné potvrzení. „Hned vám ho ukážu. Vytřeli mi nos. Fůj, to je ošklivý,“ kření se důchodkyně.

Je pondělí 3. května a již zmíněná Lucie Lhotská, podle které se kadeřnictví v ulici Za kulturním domem v Kamenici nad Lipou jmenuje, a její kolegyně Markéta Brabcová mohly letos poprvé konečně vyrazit do práce. „Při uklízení a přípravách kadeřnictví jsem tu vlastně vyměnila umělý vánoční stromek za tulipány,“ poukazuje na zvláštnost dnešní doby Lucie Lhotská.

Každodenní jihlavský obrázek z časů Rakousko-Uherska: Ženy odcházejí domů z ranní směny v tabákové továrně.
Jihlavská "tabačka" dávala práci stovkám lidí, před 105 lety v ní bylo dusno

Kvůli koronavirovým omezením byla totiž kadeřnictví zhruba půl roku s určitými výjimkami zavřená. „Už před otevíračkou v osm hodin čekali před kadeřnictvím tři lidi. Kolegyně bere bez objednání,“ vysvětluje Lhotská.

Deset minut před desátou hodinou dopolední přichází do kamenického kadeřnictví shodit svou hřívu i Libuše Dobrá, která už má za sebou dvě dávky očkování proti onemocnění Covid-19. Potřebné potvrzení vzala s sebou. „Naposledy jsem byla u kadeřnice asi loni v březnu. Pak jsem se musela střihat sama doma, to bylo hrozný. V tu dobu jsem se bála chodit ven. Sousedi mi dokonce nosili i nákupy. Já jsem úplně sama, jsem vdova bez dětí. Dneska jsem se sem moc těšila,“ svěřuje se při odchodu z kadeřnictví seniorka Libuše Dobrá z Kamenice nad Lipou.

Fotbalové hriště v Puklicích čeká rekonstrukce.
Dětské, víceúčelové nebo workoutové. Pukličtí se dočkají hned několika hřišť

A přichází na řadu dezinfekce. „Po každém zákazníkovi otírám dezinfekcí sedačku, nůžky i hřeben,“ říká Markéta Brabcová.

Právě za ní přichází i zarostlý tmavovlasý mladík. „Nebyl jsem ostřihaný tak dva měsíce. Před tím jsme to museli řešit doma. Ke kadeřnici jsem se těšil moc, už jsem vypadal hrozně. Dlouhý vlasy mi vadily hlavně při sportu,“ líčí Ondřej Přívratský z Kamenice nad Lipou.

Některé zájemce ale museli v kadeřnictví U Lucky odmítnout. „Ráno nám pán řekl, že mu teče krev z nosu, že si do nosu šťourat nenechá. Ten druhý si zase nechtěl pořídit test kvůli penězům,“ překvapuje Lhotskou přístup zákazníků.