Tradiční filmové projekce pod širým nebem se dočkají například lidé ve Třech Studních na Novoměstsku. „Naše letní kino Altánek je v provozu pouze v období letních prázdnin a má jediný cíl. Zpříjemnit pobyt ve Třech Studních. Po aktivním dni plném koupání a jiných sportovních činností je dobré si trochu odpočinout, dopřát si skleničku vínka, popcorn a vše, co ke kinu patří,“ pozval za organizátory ředitel hotelu U Loubů Jiří Halva.

Návštěvníci si mohou užít projekci čtyřikrát týdně. Nabídka je podle slov provozovatele pestrá – od detektivek přes dobrodružné filmy a komedie až po zamilované slaďáky. „Nelze říct, že by byl nějaký žánr více či méně preferovaný,“ dodal Halva.

Diváci se navíc nemusejí obávat ani chladnějšího či deštivého počasí, promítá se totiž pod střechou. „V příadě potřeby si lidé s sebou mouhou vzít jen bundu či deku,“ poradil.

Ani Velké Meziříčí nezůstává pozadu. O letní promítání se tam stará iniciativa Společně VM. „Letních kin máme za sebou několik a zájem diváků bývá docela velký. Chodívá tak kolem dvou set účastníků, pro které se snažíme vytvořit příjemné zázemí a nezbytné občerstvení,“ poznamenal za pořadatele Jan Bílek.

Velkomeziříčské letní kino najdou zájemci v historických prostorách. „Využíváme na letní eventy prostor LuGy, což je 440 let stará renesanční budova luteránského gymnázia přímo na náměstí. K dispozici máme vnitřní nádvoří a louku mezi budovou a řekou,“ informoval Bílek.

V Novém Městě na Moravě se do promítání zase pustila Horácká galerie. „Minulý rok jsme promítali staré filmy natáčené na Novoměstsku v rámci Vysočiny Filmové. Letí kino se koná na nově zrekonstruovaném dvorečku, ten je pro to ideální. Ani nepotřebujeme plátno, promítáme přímo na takzvanou hladovou zeď,“ usmála se Eva Kulková z Horácké galerie.