Zatím jsou na střeše svatostánku, jenž je zařazen mezi památky UNESCO, stále prováděny rekonstrukční práce. „Ty by měly být dokončeny v tomto roce, poté bude lešení odstraněno,“ vyjádřil se Libor Karásek, ředitel Národního památkového ústavu v Telči.

Poutní kostel prochází opravami od června roku 2008, kdy byl zasažen ničivou bouří a vichřicí. Vítr tehdy utrhl část střechy památky, výměnou pak ale kromě střešních plechů musely projít také dřevěné trámy a další poničené části historického objektu. Rekonstrukce kostela potom pokračovala v podstatě až doposud.

Dokončení chrličů

Je jenom otázkou několika dní, v případě nepřízně počasí či komplikací týdnů, kdy bude oprava hotova. „Zbývá dodělat mimo jiné ještě dva chrliče,“ uvedl Karel Straka, kastelán kostela.

Opravená památka, jejíž vzhled nebude narušovat stavební lešení, potěší turisty i obyvatele okresního města. „Vždycky jsem Zelenou horu rád fotografoval, ale s lešením to vypadalo divně. Těším se, až konečně zmizí,“ nechal se slyšet Pavel Sláma ze Žďáru nad Sázavou.

Stavební ruch by se měl ale ke žďárské památce UNESCO v budoucnu opět vrátit. Kostel totiž čeká druhá etapa plánovaných rekonstrukčních prací. A také ty budou spojeny s instalací stavebního lešení.

„V další fázi bude totiž potřeba opravit fasády. V příštím roce ale na tento krok zcela určitě nedojde, a to kvůli nedostatku finančních prostředků,“ konstatoval Libor Karásek. Zároveň dodal, že více informací o investicích do oprav památek vyjde najevo až po vytvoření rozpočtu na další rok.