„Hodláme protestovat proti nerovné konkurenci, kterou kraj svým rozhodnutím nastavil. Není přece možné, aby se v jedné lékárně regulační poplatky hradit musely a jinde ne,“ uvedla mluvčí regionální pobočky České lékárnické komory pro kraj Vysočina Květa Benešová.

Lékárníci na Žďársku vědí, jaká je situace v dalších částech republiky, kde se předvolební sliby ČSSD vydali uskutečňovat stejnou cestou. Zatímco jinde klientů ubylo, zaměstnanci nemocničních lékáren tam nevědí, co mají dělat dřív.

„Stačí se podívat na diskusní fórum naší komory, kde pracovníci nemocničních lékáren volají po nějaké změně, neboť od rána do večera s pacienty sepisují nějaké pochybné darovací smlouvy na třicetikoruny,“ vyjádřil se ke zrušení poplatků v krajských zdravotnických zařízení jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

Ani postavení pacientů po změně nebude totožné. Kdo bydlí poblíž nemocnice, bude zvýhodněn. Kdo ne, má v tomto ohledu smůlu.

A co se bude dít dál? „Řešením by bylo odhlasovat mandát centrále České lékárnické komory, aby za nás najala nějakou advokátní společnost, která by podala hromadnou žalobu na protizákonné chování krajů. Třeba se něco takového v centrále odehrává, uvidíme,“ dodal Frendl.

Lékárníci se ve středu ve večerních hodinách sešli ve Žďáře, aby se shodli na tom, jakým způsobem se budou proti zrušení poplatků v krajských zařízení bránit.

---------------

Více k tématu najdete v Souvisejících článcích