Obávaný nápor nespokojených lidí před ordinacemi se nekonal. Čekárny v přízemí žďárské polikliniky, kde praktičtí lékaři ordinují, byly naopak téměř vylidněny. „Je to tu stejné jako kterýkoli jiný den,“ zhodnotil situaci doktor Lubomír Kvasnička, který ovšem včera zastupoval dalších patnáct svých stávkujících kolegů.

Podle něj byli lidé dobře informováni, proto přesunuli návštěvu lékaře na jiný den. „Měli jsme tu dnes jen akutní případy, ale ani těch nebylo mnoho,“ dodal žďárský lékař. Pacienti přitom podle Kvasničkových slov ve většině případů vyjadřují stávkujícím lékařům podporu. „Jsem invalidní důchodkyně a už se mi několikrát stalo, že se mi doktor omluvil, že mi nemůže některé léky napsat, protože jsou moc drahé a on by byl pokutován,“ potvrdila Kvasničkův názor pacientka Marie Mašková.

A odpověď pojišťoven stávkujícím lékařům? Kapitační částku z původních 36 korun na pacienta nezvýší na požadovaných 45, ale pouze na 42 korun. Regulace, které stanovil ministr Rath, se už nebudou vztahovat na jednotlivce, ale na segment neboli všechny praktiky a pediatry v republice.

Pokud tedy jeden lékař překročí limit, ale nepřesáhne se celková částka určená na stanovené období, nebude lékař pokutován. „Nejsme s takovým výsledkem spokojeni. Byli bychom rádi, kdyby se regulace úplně zrušily. Pacienty musíme ošetřit všechny a na limity se nedá vymlouvat,“ reagovala na nabídku pojišťoven předsedkyně Sdružení praktických lékařů na Žďársku Irena Prudká.

Obdobná stávková situace byla dnes dopoledne v celé zemi, více než tři čtvrtiny obvodních lékařů neordinovaly, zbytek držel služby, ostatní vyvěsili plakát. Zda budou lékaři pokračovat v protestních akcích, se rozhodne v pátek.