„Julínek je mi ukradený, ale co se týče poplatků, myslím si pravý opak,“ řekla pacientka Věra Smíšková z Havlíčkobrodska. Podle jejích zkušeností některé problémy ve zdravotnictví poplatky nezlepšily. „Připadá mi směšné platit ještě poplatek, když už si hradím sociální a zdravotní pojištění. Tím, že platím u doktora třicet korun, nezkrátím dlouhé sezení v čekárně a objednací lhůty u zubaře. Nezaručí, že když jsem objednaná u praktika na osmou hodinu, nepřijdu na řadu až v deset. Je to jen příspěvek panu doktorovi, který má pocit, že má nízký příjem,“ dodala rozhořčeně.
„Mně odvolání ministra Julínka vadí a myslím, že regulační poplatky by se měly platit dál. Nesetkal jsem se zatím u žádného z pacientů s odporem vůči poplatkům,“ argumentoval naopak praktický lékař Jaroslav Pučalík z Havlíčkovy Borové.
Jak vysvětlil, poplatky nejdou lékařům do kapes na soukromé potřeby, ale vracejí se do systému ku prospěchu pacientů. „Byly určeny na provoz ordinací, na koupi zdravotnického materiálu a vybavení, například na sedimentační stojany a injekční jehly,“ přiblížil Pučalík.
Spoluúčast pacienta
„Mně je to jedno, kdo bude ministr, ale rušit regulační poplatky je krok zpět. Princip spoluúčasti pacienta je správný, ale Julínek to nedokázal patřičně vysvětlit a obhájit,“ konstatoval další praktik z Havlíčkobrodska, který si nepřál být jmenován. Podle jeho slov je i nesmyslné poplatky nějakým způsobem regulovat a „slevovat“ hlavně mladým.
„Podle mých zkušeností je nejvíc simulantů mezi puberťáky, kterým se nechce do školy. Problémoví jedinci, kteří příjmy propijí, děti k lékaři nevodili, ani když za návštěvy neplatili. Poplatky bych nerušil, pouze jejich výši určitým způsobem korigoval,“ míní.
Každá příležitost
Jiný názor má stomatolog Milan Hanusek z Havlíčkova Brodu. „Jsem apolitický člověk, kdo obsadí post ministra, mi je lhostejné, i když uznávám, že Julínek byl první ministr, který se rozhodl ve zdravotnictví něco změnit,“ řekl. Existence poplatků podle něj zásadní problémy ve zdravotnictví neřeší.
„Týká se jen určité skupiny zdravotníků. Praktickým lékařům přináší určité malé zisky, což se stomatologů netýká. Navíc, jak jsem slyšel od známých, někteří praktičtí lékaři si vysvětlovali výběr poplatků individuálně a účtovali třicet korun při každé příležitosti, což se pacientům samozřejmě nelíbilo a poplatky odmítali,“ zakončil.
Obyvatelé Vysočiny by se ale poplatků mohli „zbavit“ už 1. února. Krajské zastupitelstvo totiž bude na konci ledna schvalovat návrh vládnoucí ČSSD, že by regulační poplatky byly hrazeny z krajské kasy. Připraveno je na letošní rok 80 milionů korun.