Internetová adresa www.znamylekar.cz funguje od poloviny srpna loňského roku a stále na ní ještě přibývají nové „tváře“. Nejvíce lékařů je zatím hodnoceno v Praze, nejméně v Karlovarském kraji. Na Vysočině je pak zaregistrováno a zhodnoceno na 1 119 zdravotníků.

Podle slov tvůrce stránek Jana Kroupy bylo hlavním cílem projektu usnadnit lidem výběr lékaře. „Zároveň jsem ale také chtěl, aby si jejím prostřednictvím návštěvníci předávali své zkušenosti. Ať už ty pozitivní, tak negativní,“ řekl Kroupa.

Podobná služba je v současnosti v provozu také v Polsku nebo ve Švédsku. Co webu říkají lékaři ze Žďárska? „O existenci těchto webových stránek samozřejmě vím, ale osobně jsem se na ně ještě nedívala. Moje rodina však ano,“ uvedla žďárská stomatoložka Olga Šejnohová. Podle jejího názoru je dobré, že existuje, ovšem jejich čtenáři by jednotlivé příspěvky měli brát s určitým nadhledem a rezervou. „Názory totiž mohou být mírně zkreslené,“ dodala Šejnohová.

Vše s rezervou

Jako na ryze informativní záležitost se na internetové stránky www.znamylekar.cz dívá také řada dalších praktikujících lékařů. A to i ti, již je dosud nenavštívili. „Pokud je daný doktor hodnocen z více stran, tak proč ne. Stanovisko může být i objektivní,“ řekla praktická lékařka pro děti a dorost Jana Bednaříková s tím, že z jednoho hlasu rozzlobeného klienta nelze rozhodně činit ucelené závěry o lékařových schopnostech.

S názorem se shoduje i stomatolog Jan Kopecký. Ten však zároveň připustil, že v případě, že záporná hodnocení převažují, měl by se už lékař nad nimi zamyslet a reagovat na ně změnou svého chování.

Zlata Ptáčková