„Jak početná bude účast, to ani dnes nemůžeme říct," řekl včera Slávek Matuška z vírského horolezeckého oddílu, který závod pořádá. „V této disciplíně není ještě tolik lidí, co by pouze v ní závodili. Funguje to tedy tak, že přijíždějí lezci a rovnou nastupují do závodu. Vítězové jsou většinou ti, kteří se závodění na rychlost u nás speciálně věnují, ale takových lidí zatím moc není," popsal Slávek Matuška.

Účast potvrdila hvězda českého ledového lezení Lucie Hrozová, titul bude obhajovat i Milan Dvořáček; ten loni dosáhl vítězstvím hattricku. „Sestava závodníků bude překvapením. Účasti by nahrávalo, že jiná akce se o víkendu nekoná. Minus ale zase může být v tom, že jsme dlouho nemohli dát rozhodnutí, že závod bude, sami jsme to nevěděli. Lidé si už tedy mohli udělat jiné plány," dodal Slávek Matuška.

Provoz na vírské ledové stěně byl kvůli závodu v minulých dnech omezen. „Možnosti udržet led, když je už ‚nateklý', nejsou velké. Jedině nepouštět tam žádné lezce, neboť samozřejmě každým zásekem cepínu kousíček ledu useknou," vysvětlil Matuška.

Led tedy ponechali ve Víru prakticky bez dotyku, podle Matušky ale hlavní podmínka, aby dlouho vydržel, je udělat důkladné přípravy ještě před sezonou. Pomůže opatřit skálu pletivy, jež pak drží led pohromadě a dělají ho o něco odolnějším. „A je důležité při každé příležitosti, když mrzne, udělat co největší vrstvu, aby pak odolávala co nejdéle. To se nám letos povedlo," řekl.

Vítězové získají věcné ceny, například lana či karabiny, drobnosti se dostanou na všechny finalisty. Ve finále si to rozdá deset mužů a pět žen. Letos poprvé čeká na vítěze i finanční odměna.

Ceny, z nichž některé sám věnoval, jim předá horolezec Radek Jaroš. Na vírské ledové stěně si lézt už sám vyzkoušel. „Lezl jsem tam už mockrát, jen letos jsem to zatím nestihl. Teď to ale napravovat nebudu; bude tam frmol, takže se jim tam opravdu nebudu plést," řekl Jaroš s úsměvem.

Registrace závodníků začíná dnes v 10 hodin, od 13 do 16 hodin je kvalifikace, finále žen začne v 19 hodin, finále mužů v 19.30 a vyhlášení výsledků ve 20.30 hodin. Startovné činí 100 korun. O občerstvení závodníků i diváků je postaráno v polní kuchyni Hospůdky Na pískovně, po vyhlášení vítězů zakončí den ohňostroj.