Protáhnout tělo na čerstvém vzduchu a seznámit se s orientačním během se rozhodly desítky lidí. „Nejedná se o žádný oficiální závod, ale kdo chce, tomu čas rádi změříme," uvedla Marie Sára Rajnošková, jedna z organizátorek z obecně prospěšné společnosti Chaloupky.

„Vy si čas určitě necháte změřit, že?" vítala pořadatelka už potřetí sportovního veterána Aloise Bradáče. „Asi nepoběžím na čas. Byl jsem na štěpánském závodě v Čáslavi, na Silvestra poběžím v Jihlavě, tak tady musím jenom tak lehce," smál se známý běžec ze Žďáru nad Sázavou.

Nejprve si „závodníci" do podrobné mapy v měřítku 1:4000 zakreslili kontrolní stanoviště. Na výběr měli ze dvou tras. Jedna, v areálu školy a přilehlého parku, měřila vzdušnou čarou jeden kilometr a měla deset kontrol. Ta delší zavedla sportovce do parku u zámku a osmnáct lampionů s kleštěmi bylo od sebe vzdáleno celkem 3,1 kilometru.

„My si čas měříme, ale jdeme procházkou, protože tahle u toho kreslí, druhý zase dělá něco jiného," smála se Věra Robotková z Velké Bíteše. Nedělní čas před obědem s ní na čerstvém vzduchu trávilo celkem pět – nejen jejích – dětí ve věku od pěti do dvaceti let. „Máme na návštěvě děti mojí sestry, která se provdala do Itálie. Chtěli jsme, aby se také prošly po České republice. Děcka běhají a hledají lampiony, ti mladší asi ještě úplně nechápou, proč, ale čísla už poznají. Myslím, že je to super nápad," chválila spokojená účastnice.

Stejný dojem měl i sám „trasér". „Teď se cítím unaven životem," řekl krátce po doběhu do cíle Jaromír Pospíšil z Velkého Meziříčí. „Protože to tu znám, chtěl jsem si to zkrátit, ale nakonec jsem si to prodloužil," smál se zkušený orientační běžec, který ročně absolvuje až 80 závodů.

Koho by mrzelo, že si včera „nezakufroval", má příležitost znovu v úterý 30. prosince v Krátké u Sněžného na Novoměstsku. „Zveme všechny do okolí nádherné Drátenické skály. Startuje se kdykoli v době od 10 do 14 hodin po zaplacení startovného ve výši 40 korun," vzkázala Marie Sára Rajnošková.