Ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek od nich chce také vědět, zda chtějí dále spolupracovat na přípravě zákona o zapojení obcí do výběru lokality a mají zájem se podílet na přípravě nařízení vlády o příspěvcích pro dotčené obce.

„Příští týden se sejde zastupitelstvo, kde všechny otázky pana ministra projednáme," vyjádřila se starostka Věžné, která patří do vytipované lokality Kraví hora na Bystřicku, Jana Vrbková.

Ministr totiž v polovině července uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech sedmi původně vytipovaných oblastech a chce se soustředit na lokality Horka a Kraví hora na Vysočině. Tamní starostové byli náhlou změnou zaskočeni. Ministerstvo následně oznámilo, že výběr není definitivní. Starostové přístup ministerstva i Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která výběr vhodné lokality pro úložiště zajišťuje, kritizovali.

„V okamžiku, kdy pan ministr zúžil zvažované lokality na dvě, jsme se ohradili, protože to nepovažujeme na dobré řešení. Nejdříve se hovořilo o výběru ze sedmi lokalit, pak o čtyřech, které vyjdou nejlépe z geologických průzkumů. Myslíme si, že by se mělo vybírat minimálně ze čtyř lokalit," sdělil starosta Stříteže Radek Štourač.

Mládek se setkal se starosty obcí všech sedmi lokalit v ČR, kde by mohlo úložiště vzniknout. „V souvislosti s přijetím novely atomového zákona jsem si chtěl bezprostředně ověřit jejich názor na další kroky ministerstva související s postupem pro výběr lokality pro hlubinné úložiště," uvedl ministr. Prohlásil, že si nedovede představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde obce nesouhlasí.

Starostka Oslavičky ve žďárském okrese, která patří do lokality Horka, Markéta Šulová připomněla, že v Oslavičce i dalších obcích se už konala místní referenda, v nichž lidé jaderné úložiště odmítli. Proti úložišti se ve společném prohlášení v červnu postavily všechny obce z Horky.

Průzkumům se nebránili starostové z Kraví hory – v prosinci obce dostaly první finanční kompenzaci od státu za to, že se na jejich území bude provádět průzkum pro nalezení nejvhodnějšího místa k výstavbě úložiště jaderného odpadu.

„Nejsme pro to, aby úložiště bylo v lokalitě Kraví hora, ale jsme pro to, aby se udělal geologický průzkum minimálně ve čtyřech lokalitách," vyjádřil se předseda Mikroregionu Bystřicko a starosta Rožné, která ale do vytyčeného území Kraví hory přímo nespadá, Libor Pokorný. Uvedl, že podle jeho názoru by se většina místních obyvatel stavbě úložiště nebránila. Dodal, že místní lidé jsou na uran zvyklí, v lokalitě se přes půl století těží uranová ruda.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v České republice vzniknout do roku 2065. Celkové finanční náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun.