„Asi každá knihovna má pár problémových čtenářů. Občas se nám stává, že si někdo půjčí knížku, která se už nedá sehnat. Zrovna před nedávnem jsme měli takové dva případy,“ začal popisovat nejnovější zvyky nepřizpůsobivých čtenářů ředitel Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou Roman Kratochvíl.

První ze zmíněných případů se týkal ženy, která si vypůjčila knížku o Žďáře nad Sázavou. Zmíněná publikace je poměrně vzácná a v současné době už není k mání. „Paní pak přišla a řekla knihovnicím, že děti knížku rozstříhaly, že ji zaplatí. My jsme po ní ale chtěli, ať ji, i když je poničená, donese, že si knihu slepíme. S tím paní odešla. Pak se ale vrátila a tvrdila nám, že ji v rozčilení spálila,“ vylíčil průběh jednání se čtenářkou ředitel knihovny.

Na upravované okruhy pro běžecké lyžování v okolí Žďáru nad Sázavou míří i sportovci z Nového Města na Moravě.
Žďárské běžecké trasy pochválil i horolezec Jaroš

Trochu jinak probíhal druhý případ. Tentokrát šlo o muže, který se zaměřil na fantasy literaturu. „Půjčil si knihu současného autora, která byla vydána pouze jednou a o dalším vydání se neuvažuje. Tato publikace se už nedá běžně koupit, ale v okruhu fantasy čtenářů jde o kultovní výtisk. Čtenář k nám pak přišel s tím, že mu ji někdo ukradl. Pátrali jsme po možnosti zakoupení tohoto výtisku a zjistili jsme, že se sice v některých antikvariátech sehnat dá, ale dnes stojí přes deset tisíc korun. Její pořizovací cena přitom byla tři sta korun,“ vysvětlil Roman Kratochvíl.

Ani tento příběh zatím nemá šťastný konec. Praxe je taková, že čtenář, který vypůjčenou knihu ztratí, zaplatí pořizovací, a někdy i pouze zůstatkovou, cenu. Ta ale rozhodně neodpovídá ceně současné, a navíc některé výtisky se už knihovně nikdy sehnat nepodaří. „Zvažujeme, že budeme o podobných případech informovat policii, musíme to nějakým způsobem řešit. Naštěstí takových čtenářů moc není. Ale i těch pár stačí,“ povzdechl si Roman Kratochvíl.

Některé z ukradených věcí.
Loupežné přepadení a šestnáct vloupání má na svědomí jeden pachatel