Hned několik kusů masa našla na přelomu roku ve Žďáře Zdena Vencelidesová. „Poházené byly na různých místech. Byly to kusy kuřecího masa, nejspíš s nějakým jedem. Tato situace se děje opravdu často. Jednou do až dvakrát do týdne něco najdu. Často slýchávám od známých, že také něco našli,“ poznamenala pejskařka.

Podobnou zkušenost Deníku popsali i další lidé, kteří také poskytli fotografie. Vencelidesová loni navíc už otravu své fenky řešila.

Vizualizace obchodního centra ve Velkém Meziříčí.
Top sedm projektů roku 2024 na Žďársku: obchodní centrum, nová čtvrť, knihovna

Vencelidesová bere svou pětiletou fenku jako člena rodiny.

„Už jsme ji loni jednou z otravy léčili. Zvracela krev a měla vysoké teploty. Byl to stres nejen pro ni, ale i pro celou rodinu. Museli jsme zakoupit náhubek, ve kterém se fenka necítí komfortně a je to pro ni stresující. Jenže se nedá nic dělat. Musíme kontrolovat každý její pohyb, aby se k ní nic podobného nedostalo,“ uvedla žďárská obyvatelka.

Na svého psa musí dávat pozor také Jana Lacinová. „Sice ho trénujeme, že nesmí žrát, co najde, jenže někdy se nezadaří. Zrovna před pár dny jsem sbírala plátky uzeného masa. To je velké lákadlo,“ popsala žena. Poházené jídlo musela odklízet už například v Dvořákově, Nádražní či Strojírenské ulici.

Hospody a restaurace na Vysočině se přizpůsobují vyšší sazbě DPH na točené pivo
Kvůli vyšší dani piva v hospodách na Žďársku zdraží i jídlo či tvrdý alkohol

Poházené potraviny, které mohou zvířatům ublížit, hlásí také Natálie Růžičková.

„V naší čtvrti každý týden něco najdeme. Při venčení si určitě musíme dávat velký pozor. Jakmile se objeví zprávy o návnadách, nasazujeme ven náhubek. Náš pes má zjištěné nevyléčitelné jaterní onemocnění. Stačí, aby někdo na zem odhodil špek, slaninu nebo něco podobného. Každá taková potravina mu zkracuje život,“ upozornila Růžičková s tím, že na pohozené jídlo narazila například u nádraží.

Podobnou situaci řešila policie pár měsíců zpátky například v Dalešicích na Třebíčsku.

Tehdy policejní mluvčí Jana Kroutilová Deníku sdělila, že policie si statistiku takových událostí nevede. Policisté případ po čtvrt roce odložili. „Šetření v této věci je v současné době odloženo. Pachatele se nám nepodařilo zjistit,“ informovala ke konci listopadu Kroutilová. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kritická místa na cestě do školy v Palachově. Ve Žďáře pomůže školní ulice

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek