„Chtěl jsem si zapálit cigaretu, tak jsem si zapálil. Pak jsem koukl do zpětného zrcátka a už viděl patník,“ přiznal mladík. Kamion s minerálkami tak položil přes všechny tři pruhy dálnice.

Za páskou, kterou nainstalovali hasiči, pak byly k vidění naštvané obličeje.

„Je to normální, takto skončit s autem?“ ptal se Dalibor Bostl ze Šumavy, který mířil na dovolenou na Slovensko. „Proč nenechal ten kamion ve škarpě, tam by nikomu nevadil,“ přemítal muž z jihu Čech.

„Co se to dneska děje? Stáli jsme už o kilometr dřív kvůli srážce osobního auta s kamionem. A teď znovu,“ kroutil hlavou Vladimír Dolínek z Prahy. Upozornil na fakt, že ke karambolu došlo v sobotu ráno i na 102. kilometru dálnice ve směru na Brno.

„Kdyby ale už přijel jeřáb. Mně připadá, že se tady nic neděje,“ říkal kolem 10. hodiny Pražan. Nehoda kamionu se stala kolem půl deváté. Předchozí karambol pak čtvrt hodiny před sedmou ráno.

Na informaci, že dálnice má být zprovozněna až hodinu po poledni, se Vladimír Dolínek zmohl jen na zvolání: „Ježišmarja!“. Nakonec ale autojeřáby pracovaly o něco rychleji, dálnice byla zprůjezdněna krátce po poledni.

„Je to hrozná cesta. Kamiony dneska neměly vůbec jezdit,“ lamentoval jiný muž ze středních Čech, který vyšel ze svého auta, aby vyvenčil psa. Jméno nechtěl sdělit, řekl jen, že jede z Kladna do Maďarska.

„Určitě to byla chyba toho mladého řidiče. Nevěnoval se řízení a může být rád, že se nikomu nic nestalo,“ poznamenal šofér kamionu Josef Káňa z Hustopečí. „V úterý jsem vyjel z Madridu ve Španělsku. Všude byl provoz plynulý, až tady stojíme,“ doplnil Káňa. I on se s kolegy podivoval, proč
zprovoznění dálnice trvá tak dlouho.

Šoféři upozornili, že policisté mohli rozmontovat svodidla, čímž by pustili dopravu do jednoho pruhu ve směru Brno - Praha.

„Je to řešení. Ale využíváme jej většinou až tehdy, když víme, že likvidace následků nehod si vyžádá více než pět hodin. Tady by to dnes byla ztráta času. Vezměte si, než bychom upravili svodidla a rozmístili kužely do druhého směru,“ reagoval přítomný policista z dálničního oddělení.

Příčinu nehody i míru zavinění zatím policisté prošetřují. „Řidič je ale povinen věnovat se dostatečně řízení vozidla. Tak, aby nezpůsobil nehodu,“ doplnila Jana Šípková, policejní mluvčí jihomoravské policejní správy, po vznesení dotazu Jihlavského deníku, zda si řidiči na tuzemských silnicích mohou, nebo nemohou dovolit kouřit za volantem. Vyhláška výslovně kouření nezakazuje.