V lomu u Horní Cerekve hygienici zjistili bakteriální znečištění. „Výsledek nás velmi překvapil, protože se jedná o lokalitu, která se vyznačuje vždy vysokou kvalitou vody. Příčinu znečištění zjišťujeme. Ověřujeme, zda se jednalo o jednorázové znečištění nebo trvalejší situaci,“ komentoval Milan Brychta z krajské hygienické stanice.

Kvalita vody se zhoršila také ve Vodní nádrži Trnávka, kde se začínají objevovat sinice. Zvýšené množství chlorofylu kontrola odhalila i v rybnících Medlov a Velké Dářko, v Pilské nádrži a na koupališti v Novém Městě na Moravě. Výskyt sinic hygienici opět zjistili v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. „Tato vodní plocha je proto stále zařazená do oranžové kategorie a po koupání zde doporučujeme veřejnosti se osprchovat,“ doplnil Brychta.

Aktuální kvalita a teplota vody na Vysočině ZDE.

Hygienici na Vysočině pravidelně sledují patnáct vodních ploch. Pokud v průběhu sezóny dojde v některém sledovaném rybníku či nádrži k rozmnožení sinic či chlorofylu, lidé by se zde podle jejich doporučení rozhodně neměli koupat.