I v tomto případě však hygienici doporučují se ihned po koupeli osprchovat. „U vnímavějších lidí trojka představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží po koupání," uvedla Martina Fišarová z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice. Nejčastějším onemocněním jsou střevní a žaludeční potíže, záněty uší a očí, případně kožní problémy.

Z trojky na dvojku se co do čistoty vody zlepšila Pilská nádrž, kde ubylo sinic a chlorofylu, dvojku si stále drží také rybník Sykovec. Trojku mají i nadále Medlov a Domanínský rybník, a proto je v pondělí čekají další odběry vody na rozbory.

Zejména při aktuálních tropických teplotách mají lidé z relativně čisté vody v rybnících na Žďársku radost. „Když na tom bylo Dářko, kde máme chatu, před týdnem špatně, myslela jsem, že tenhle rok už bude s plaváním konec. Jsem moc ráda, že se tam voda zlepšila, protože by se mi nechtělo kvůli koupání jezdit jinam," konstatovala Jana Šípková ze Žďáru nad Sázavou.

Kvalita vody se podle odborníků za určitých okolností v rybnících zlepšit může, i když tropické počasí tomu obecně příliš nepřispívá. „Někdy se sinice ve vodní nádrži přemnoží natolik, že si začnou mezi sebou konkurovat a jejich počet se následně sníží," upozornila Fišarová.

V rámci Kraje Vysočina včera hygienici zakázali koupání zatím jen ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. V její vodě se masivně vyskytují sinice a nesčetně jsou překročeny hodnoty zeleného barviva chlorofyl, na hladině se vytvořil vodní květ. Při koupání by lidem akutně hrozilo poškození zdraví, uvedla krajská hygienická stanice na svém webu. Pro vodní rekreaci je kvůli vysokému obsahu sinic nevhodný také rybník Černý na Jihlavsku, který od hygieniků dostal čtyřku.