Přitom ještě minulý měsíc měla označení modrého smajlíka, který znázorňuje nezávadnou vodu vhodnou ke koupání pro všechny. „Je to poprvé, kdy Trnávka zákaz dostala. Za zhoršení může přemnožení sinic kvůli současným velkým vedrům. Nepomáhají ani časté srážky. Zato lom v Horní Cerekvi má stabilně čistou vodu,“ popisuje Diana Lysá z pelhřimovské pobočky.

Nejlépe jsou na tom vodní plochy na Jihlavsku a na Třebíčsku. Hygienická stanice popisuje vodu v nich jako nezávadnou a s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Na Havlíčkobrodsku by si měli dávat lidé pozor v rybníku Kachlička, ve kterém je zhoršená kvalita vody. Naopak Břevnická nádrž a rybník Ředkovec jsou vhodné ke koupání.

Dalešická přehrada
Mladík utonul v Dalešické přehradě. Skočil z útesu a už nevyplaval

O něco horší je situace na Žďársku. Hygiena upozorňuje na zhoršenou jakost vody v Domanínském rybníku, Medlovském rybníku a v Pilské nádrži. „U některých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat,“ doporučují hygienici.

Problémy nejsou ani s pitnou vodou. „V současnosti všechno vychází na výbornou, také vodovody jsou v pořádku. K žádným extrémům nedochází,“ říká Jana Koubová.