Jejich autorem je umělec Michal Olšiak. A staví další dílko – mohutného koně. „Tohle je dělané na zakázku. Bude to kůň s kočárem zapadlý ve vodě a jakoby skáče na břeh. Pracuji na tom přes tři týdny a myslím, stejnou dobu to bude trvat, než práci dokončím,“ vysvětlil Olšiak.

Sám plánuje i další skulptury. „Ale je to časově dost náročné. Uvidíme, co dál. Po koni bych chtěl udělat spíš něco fantaskního. Člověk dělá to, na co má zrovna náladu. Například ten kůň je docela náročný na vytvarování,“ dodal umělec.

Za necelý měsíc by v okolí Hamrů měly stát tedy již tři rozměrné sochy. Radnice Olšiaka v tvorbě podporuje. „Je to rozhodně zatraktivnění obce. Vždyť k Mamlasovi a Mamutovi chodí proudy lidí. Na Mamuta jsme přispěli přibližně deseti tisíci korunami a jsme domluveni na další spolupráci,“ konstatoval starosta Hamrů nad Sázavou Hubert Křesťan.

Obec má již vytvořený vycházkový okruh, který si lidé oblíbili. Další skulptury při vycházkových směrech by mohly nabídku turistiky v okolí ještě vyšperkovat. „Nějakou formu stezky podél uměleckých děl máme se starostou zhruba naplánovanou,“ podotkl Michal Olšiak. Projekt má zatím jen hrubě načrtlé obrysy.