Město nemá peníze na uhrazení nedobytných pohledávek z minulých let, odbory jako majitel budovy nevidí důvod, proč by měly kulturu sponzorovat z příspěvků odborářů. Pro letošní sezonu bylo dokonce na čas pozastaveno divadelní předplatné.

Emoce narůstají a názory na to, jak udržet ve čtyřiadvacetitisícovém Žďáře kulturu, se různí. „Rada města má zájem na tom, aby bylo současné uspořádání zachováno, proto měníme stanovy sdružení tak, aby jasněji vymezovaly kompetence odborů a kompetence města,“ řekl radní Rostislav Dvořák.

Podle rady by město mělo mít na starosti veškeré programové záležitosti - mělo by rozhodovat o tom, na které akce dá peníze, a které naopak zruší. Odbory jako vlastníci Domu kultury by se potom měly zabývat hlavně opravami budovy.

Podle starosty Žďáru nad Sázavou to ale není řešení. „Myslím si, že je to pouze oddalování agonie sdružení. Město stejně pořádá kulturní akce ve svých zařízeních, tedy v divadle nebo ve staré radnici,“ uvedl Jaromír Brychta.

Roční příspěvek města pro Sdružení se už několik let nemění a je poskytován ve výši dva miliony tři sta tisíc korun. Z této částky jsou hrazeny jak provozní náklady, tak kulturní akce, a peníze mnohdy chybí.

„Pokud bychom měli žádat rok dopředu o peníze na určené akce, mohlo by se stát, že nám některé škrtnou jen proto, že nejsou výdělečné. Myslím, že třeba koncerty vážné hudby by se nekonaly vůbec. A s tím nesouhlasím, proto jsem na funkci rezignoval,“ řekl současný ředitel Sdružení Roman Omes, který bude Sdružení vést do konce roku či do jmenování nového ředitele.

Podle Omese by jednodušší a finančně výhodnější pro město i odbory byla jiná právní forma nebo rozdělení Sdružení. „Každý by se staral o svůj majetek. Město o divadlo a Starou radnici, odbory o Dům kultury.

Podle mého názoru jednou k rozdělení stejně dojde, a do té doby to bude stát ještě hodně peněz,“ dodal Omes.

O tom, že by Dům kultury spravovali sami, ale odboráři neuvažují. „My jako odborová organizace firmy Žďas žijeme z příspěvků členů. Nedovedu si představit, proč bychom měli suplovat činnost, kterou má v náplni práce město,“ řekl za členy odborové organizace OS KOVO Žďas její předseda František Havlík.