„Jedná se o opravné položky k nedobytným pohledávkám z roku 1997. Jsou to peníze, o které se nám vylepšuje výsledek hospodaření, ale ve skutečnosti jsme je nikdy neměli,“ upřesnil Roman Omes, ředitel Sdružení Dům kultury. A takovýchto „kostlivců ve skříni“ zdědilo nové vedení několik.

Peníze, které nikdy nepřišly

„Nedobytných pohledávek je tady více, postupně je budeme řešit,“ dodal Roman Omes.

Město jako zřizovatel uhradí Sdružení také ztrátu z loňského roku. „Ztráta je vyčíslena na pět set devět tisíc korun. Nejedná se ale o špatné hospodaření, řada věcí se zdražila. Rada doporučila zastupitelstvu dokrýt tuto ztrátu,“ uvedla místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Dům kultury pro letošní rok získal od radnice dva miliony tři sta padesát tisíc korun. S doplacením ztráty z loňského roku a granty bude tato částka činit téměř tři miliony korun. Radnice ale odmítá názory, podle kterých se na provoz Sdružení vynakládá příliš mnoho peněz. „Na sport jsme uvolnili podstatně více peněz, ať už se jedná o pravidelné dotace, nebo mimořádné prostředky na opravu zimního stadionu či umělou trávu na hřišti. Přitom kulturu využívá širší spektrum obyvatel,“ dodala Dagmar Zvěřinová.

Podle Romana Omese je potřeba si uvědomit, že dotace města neslouží pouze k pořádání kulturních akcí.

Bez dotací se kultura neobejde

„Samozřejmě, že z nich musíme uhradit elektřinu, nájmy, mzdy a další provozní náklady. Navíc většina kulturních akcí se nepořádá přímo v Domě kultury, ale například v divadle, ve Staré radnici, nebo festivaly jsou pořádány venku, a to také něco stojí,“ zakončil Roman Omes.

Názory obyvatel Žďáru nad Sázavou se různí. „Myslím si, že by si na sebe měli vydělat, a ne se spoléhat na to, že jim někdo ztrátu zaplatí,“ rozčílil se asi šedesátiletý muž, který si nepřál být jmenován.

„Je to v pořádku, do divadla nebo na koncert přijdou děti i senioři, určitě je třeba na kulturu přispívat. Dělají to snad všechna města, nebo ne?“ zamyslela se třicetiletá Jindřiška Nováková ze Žďáru nad Sázavou.