Na dvorku muzea, u „mlýnku“ budou vystavena jablka z Novoměstska, Jimramovska, Světelska ale také ze Železných hor a Moravského krasu a pro porovnání i jablka z jižní Moravy. Jablíčka na výstavě doplní několik hrušek. S určováním pomohl známý pomolog z Mendelovy univerzity v Brně Stanislav Boček. Odpolední poradnu povede pomolog z Nového Města na Moravě.

„Nachystali jsme pro tuto akci vědomostní soutěže pro dospělé i děti,“ řekla Marie Sára Rajnošková z pořádající organizace Chaloupky, o.p.s.. „ Z odevzdaných soutěžních lístků vylosujeme vítěze, který se může těšit na česáček na ovoce, košík plný panenských jablíček nebo přímo na strom – sazenici jabloně. Výstava jablek je spojena po oba dny s rukodělnými dílnami.

Návštěvníci budou moci také ochutnat jablka v karamelu, která si sami připraví,“ dodala Rajnošková. Losování o ceny proběhne na konci výstavy v neděli v 15 hodin, jinak je otevřená oba dny od 9.00 hodin, v sobotu do 16.00 hodin.

Při výstavě bude také vybráno nejkrásnější miss jablko. „Jsem zvědavá, jestli lidé vyberou některou drobnou krajovou odrůdu či je zlákají velké plody ze sadů z jižní Moravy ,“ nechala se slyšet organizátorka Sylva Geffroy.

JAN UHER


Chaloupky o.p.s. se dlouhodobě věnuje jednodenním i pobytovým programům pro školy s ekologickou a přírodovědnou tématikou. V rámci programů děti a dospělí zažijí pobyt v přírodě, pozorování rostlin a živočichů, krmení hospodářských zvířat na dětské farmě, rukodělné činnosti a spousty dalších doteků přírody a života na venkově. Chaloupky nabízejí svoje programy na šesti pracovištích v Kraji Vysočina – Kněžice, Velké Meziříčí, Horní Krupá, Krátká, Baliny a Zašovice. Více informací na www.chaloupky.cz.