„Jsem ještě relativně mladý. Vrcholná forma by mohla přijít za čtyři roky, kdy se bude konat další olympiáda. Výhodou by pro mě mohlo být ale to, že v době konání her ve Vancouveru nebudu na konci sportovní kariéry, takže na mě nebude vyvíjen velký tlak. Z toho bych mohl těžit,“ přemýšlí o olympiádě sjezdař.

Kryštof Krýzl nedávno navštívil Velké Meziříčí, aby tam předal poháry a diplomy nejúspěšnějším účastníkům šestého ročníku Lyžařského poháru Vysočiny.

Pocházíte z Prahy, která zrovna není zimním střediskem. Jak jste se dostal k lyžování?
Poprvé jsem se na lyže postavil v Praze na Strahově, kde se mnou prý tenkrát byla babička. Já si na to popravdě řečeno nepamatuju, byl jsem dost malý. Znám to ale z doslechu od rodiny.

Jak vypadaly vaše lyžařské začátky?
Trenéry mých prvních lyžařských „krůčků“ byli rodiče. Pak jsme začali lyžovat společně s bratrem a spoustu času jsme trávili na horách. Jezdívali jsme do Špindlerova Mlýna a zůstávali jsme tam celou zimu. Už od první třídy jsem měl rozdělené studium – půl roku jsem chodil do školy v Praze a půl roku na horách. Táta tam pracoval a máma za námi dojížděla.

Tenkrát by možná ještě nikoho nenapadlo, jakých výsledků jednou dosáhnete. Příští rok vás čeká olympiáda ve Vancouveru. Co byste považoval za úspěch?
Vzhledem k tomu, že jsem byl osmý ve slalomu na letošním mistrovství světa, tak těžko říci. Sezonu vnímám jako celek, nesnažím se myslet jenom na olympiádu. Chtěl bych se dostat na takovou úroveň, abych mohl promlouvat do světové špičky. Důležitý je pro mě celý Světový pohár. Kdyby se vydařila olympiáda, byl by to bonus. Jsem ještě relativně mladý. Vrcholná forma by mohla přijít za čtyři roky, kdy se bude konat další olympiáda. Výhodou by pro mě mohlo být ale to, že v době konání her ve Vancouveru nebudu na konci sportovní kariéry, takže na mě nebude vyvíjen velký tlak. Z toho bych mohl těžit.

Minulý rok jste letní přípravu absolvoval v Chile. Budete tam trénovat i letos?
Do Jižní Ameriky se chystáme i tento rok. Stejně jako vloni pojedeme společně s Filipem Trejbalem a Ondrou Bankem.

Jaké jsou jihoamerické sjezdovky? Jsou podmínky něčím odlišné třeba od evropských středisek?
Já jsem tam přípravu absolvoval vloni poprvé a byl to pro mě zážitek. Podmínky pro lyžování jsou úžasné. V době, kdy jsme v Chile byli, tam končí klasická zima a začínají jarní podmínky. Počasí se v tu chvíli ustálí. Je tam spousta sněhu, ale turistů je tam ve srovnání s Evropou minimálně. Střediska jsou velká, takže člověk je tam skoro sám. Sjezdovky jsou dlouhé a výborné pro sjezdový trénink.

Která z disciplín je vaší nejoblíbenější?
Jsem všestranný závodník, baví mě všechny. Možná se to také odvíjí podle aktuální formy a úspěchů. Když se mi daří v jedné disciplíně, rád ji pak jezdím. V loňské sezoně jsem nejvíc úspěchů zaznamenal ve slalomu, takže teď je pro mě na prvním místě právě slalom. Jinak si myslím, že se to v lyžování všechno krásně doplňuje. Je škoda zaměřit se pouze jedním směrem.

Je pravda, že se dnes nacházíme v době všestranných závodníků…
Z pohledu samotného lyžaře je lukrativnější být úspěšný ve všech disciplínách. To je ale dost náročné. Já osobně se specializuji na technické disciplíny, jako je slalom a obří slalom. Postupem času k tomu přibírám sjezd a superobří slalom. Dosáhnout takové úrovně ve sjezdu jako ve slalomu je těžké. U rychlostních disciplín se klade také velký důraz na realizační tým a na materiál, ke kterému je komplikované se v našich podmínkách dostat.

Zmínil jste realizační tým. Kdo všechno je v tom vašem?
Celou realizační skupinu zastřešuje otec, který mi dělá manažera a shání peníze. Dalšími neméně důležitými členy jsou kondiční trenér, fyzioterapeut a servisman. Spolupracuji také se dvěma trenéry, kteří mi pomáhají zlepšovat techniku.

Jenom pro představu, kolik párů lyží potřebujete na jednu sezonu?
Nejvíc jich potřebuji na slalom. Na tuto disciplínu je to okolo sedmi osmi párů na sezonu.

Poznamenal jste, že přibíráte postupně i sjezd. Tím nejslavnějším je určitě sjezd v Kitzbühelu. Už jste se ho zúčastnil?
Zatím jsem ho nejel. Jsem ještě mladý, nemám tolik zkušeností. Vzhledem k náročnosti programu je lepší někdy určité závody vynechat a soustředit se na jiné disciplíny. Ale v budoucnu se na něj určitě chystám. Uvažuji, že bych se na start postavil třeba už příští rok.

Když se ještě zastavíme u Světového poháru, máte v rámci tohoto podniku oblíbené místo či sjezdovku?
Asi to bude Schladming. Z tohoto místa mám nejsilnější zážitky. Byla tam výborná atmosféra, padesát tisíc lidí. A zajel jsem tam i docela dobrý závod.

Měl jste někdy chuť s lyžováním skončit?
Nikdy. (rázně)

Takže u tohoto sportu jednou zůstanete i po skončení závodní kariéry?
Těžko říci, zatím o tom moc nepřemýšlím. Nabízí se ale spousta možností, jak bych mohl jednou pokračovat. Třeba bych mohl zůstat u trénování, ale to je ještě dost daleko.

--------------

Co je Lyžařský pohár Vysočiny?

Lyžařský pohár Vysočiny se koná po celém kraji a skládá se z pěti závodů ve sjezdovém lyžování (obří slalom) a jednoho závodu v běžecké disciplíně. Všechny vypsané závody jsou zařazeny do kategorie C (start bez omezení), tzn. že závodu se může zúčastnit kdokoliv.

Jsou vypsány tyto kategorie: Myšáci (2003 a mladší), Přípravka (2002,01,0O), Předžactvo (98,99), Mladší žactvo (96, 97), Starší žactvo (94,95), Dospělí (93 a starší), Family (dítě 98 a mladší s rodičem nebo prarodičem).

Vítězové VI. Lyžařského poháru Vysočiny:

Myšáci – dívky Barbora Keliárová (A Ski Třebíč), 164 bodů

Myšáci – chlapci Patrik Švehla (A Ski Třebíč), 205 bodů

Přípravka – dívky Natalie Mašterová (SK Nové Město na Moravě), 252 bodů

Přípravka – chlapci Oskar Točík (SKI KLUB Velké Meziříčí), 228 bodů

Předžactvo – dívky Tereza Neumanová (SKI KLUB Velké Meziříčí), 216 bodů

Předžactvo – chlapci Jaromír Chroustovský (SK Nové Město na Moravě), 175 bodů

Mladší žákyně Hana Vrábelová (SKI KLUB Velké Meziříčí), 207 bodů

Mladší žáci Viktor Beneš (SK Nové Město na Moravě), 190 bodů

Starší žákyně Karolína Novotná (SKI KLUB Velké Meziříčí), 183 bodů

Starší žáci Jiří Heneš (SKI KLUB Velké Meziříčí), 189 bodů

Ženy Tereza Kárniková (HB SKI Team), 185 bodů

Muži Jan Mikolášek (Spartak Pelhřimov), 183 bodů

Family Oskar a Miroslav Točíkovi (SKI KLUB Velké Meziříčí), 120 bodů

Kdo je Kryštof Krýzl

Narodil se 12. října 1986 v Praze. Jeho výrazný talent se projevoval již od dětství. To potvrzovaly jak jeho výsledky na mezinárodních závodech v žákovské a juniorské kategorii, tak následně i úspěchy mezi dospělými.

V současné době boduje ve Světovém poháru. Jeho výsledky na letošním mistrovství světa ve Val d´Isère se zapsaly do historie českého lyžování.

Z Francie si odvezl osmé místo ve slalomu, což je jeho nejlepší výsledek v kariéře. Přidal rovněž jedenácté místo v superkombinaci. Letos se stal také mistrem republiky ve slalomu, superobřím slalomu a superkombinaci.

Lucie Kučerová