„Pokud nebude pršet, myslím, že to bude dobré,“ řekl včera starosta Dalečína Pavel Kadlec.

V noci na středu odpluly ledové kry z nejkritičtějšího místa Svratky mezi Unčínem a Dalečínem a skončily v přehradě ve Víru.

Bagr se zastavil

„Situace na Vysočině je relativně stabilní. Většina toků už je bez výraznějších ledových bariér,“ přiblížila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Na Svratce mezi Unčínem a Dalečínem pomáhali vodohospodáři už od pátku bagrem rozbíjet led, některá místa čistili ještě během úterý. Včera ráno však podle starostky Unčína Vlasty Grohové museli s prací přestat.

„Hladina řeky rychle stoupla a stroj se do vody nedostal. Ledy, co byly ve středu obce, odpluly, a u horního i dolního jezu zatím drží. Řeka si už dělá koryto po loukách. Doufáme, že se tak do obce dostane minimum vody. Počasí nám zatím přeje, protože už neprší,“ uvedla včera odpoledne starostka Unčína na Bystřicku Vlasta Grohová.

Ve středu v dopoledních hodinách dosáhla třetího stupně, stavu ohrožení, Svratka v Borovnici na Novoměstsku, a to kvůli masám procházejícího ledu.

„Voda se vylévá na louky, domy jsou naštěstí daleko,“ poznamenal starosta Borovnice Edvard Holeš.

Průtok vody na první povodňový stupeň se včera během dne zvedl i na Svratce v Jimramově na Novoměstsku, na Sázavě ve Žďáře nad Sázavou a na Oslavě v Borech na Velkomeziříčsku.

Hydrologická situace by se dnes příliš měnit neměla. Aktuální zpráva hlásné a předpovědní povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu uvádí, že v povodí Svratky je předpokládáno na vodních tocích dosažení prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i druhého.

„V horní části povodí Svratky může být krátkodobě dosažen i 3. stupeň, jedná se o Dalečín, kde je průtok i nadále ovlivněn ledovými jevy,“ uvádí zpráva povodňové služby.

Pokračování tání předvídají i meteorologové, kteří na dnešek hlásí pokračující příliv teplého vzduchu od severozápadu a nejvyšší odpolední teploty od 8 do 12°C.

„Na Vysočině bude zataženo až oblačno, ojediněle ve vyšších polohách místy mlhy, mrholení nebo slabý déšť,“ informoval Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Dodal, že příliv vlhkého a teplého vzduchu začne zvolna slábnout v pátek.