Z testů a všeho kolem má obavy například Luboš Straka ředitel Active Střediska volného času Žďár nad Sázavou. „Do kroužků se u nás děti mohou hlásit od září. Co se týče hygienických opatření, tam nemáme jasno. Některé naše kroužky máme ve školách. Nevíme jestli nás tam pustí a za jakých podmínek. Děti budou testované na covid už ve školách. Tak by do kroužků mohly chodit bez problémů,“ poznamenal. Jak dodal, čeká ředitele středisek volného času co nejdřív velká porada, kde by se měli základní podmínky dozvědět.

S přihlášením dítěte na kroužky ale nepočítá Veronika Vošická z Havlíčkova Brodu. „ Záchyt covidu u dětí byl minimální. Dítě potřebuje kolektiv, pohyb, zábavu a určitý režim. Testovat děti nejen ve škole ale ještě na kroužku považuji za zbytečnost a komplikaci pro rodiče i děti,. Jak lidskou tak finanční,“ zdůraznila.

Každé nalezené dítě v babyboxu dostává do kolébky zlatou minci. Jaroslavova má číslo 222.
Jubilejní 222. dítě babyboxu: Jaroslava z Pelhřimova našli ve špinavé dece

Sáhodlouhý seznam kroužků už má AZ Centrum Havlíčkův Brod Středisko volného času. Myslí jak na školáky s uměleckými sklony, tak i na sportovce, přírodovědce a techniky, pestré jsou i ceny. Stát se statečným rytířem ve hře Dračí doupě může dítě za 1200 korun za rok. Malým čtenářem bude už za 900 korun.

Podle ekonomky Radky Karasové se některé děti do kroužků už hlásí. Centrum počítá i s možností, že se kvůli koronaviru společenský život zas zavře. „Rodiče zaplatí za kroužek plnou cenu. Jestli dojde na další lockdown, vrátíme rodičům zápisné za všechny hodiny, které jsme nemohli odučit. Je to podle zákona. Na webu našeho AZ Centra jsou k tomu veškeré informace,“ zdůraznila.

Přihlášky až od 1. září

Podobný systém jako v Brodě nastavil také Dům dětí a mládeže v Jihlavě. Tady si děti vybírají ze 140 různých kroužků. „Abychom se vyhnuli zmatkům nastavili jsme možnost přihlášek elektronicky až od prvního září,“ upřesnil ředitel Vilibald Prokop s tím, že už nyní je o kroužky mezi dětmi a rodiči v Jihlavě zájem bez ohledu na plánovaná hygienická opatření.

„Dívky chtějí kroužky taneční, kluky zajímá sport a technika. Pamatujeme i na možnost, že by se kroužky nekonaly. Rodičům vrátíme zápisné podle toho, jak kroužek dlouho trval. Takzvaně poměrnou část. Podle toho, kolik hodin dítě chodilo do kroužku. Když nebyl ani jednou, vrátíme sto procent,“ zdůraznil.

Kdo smí na podzim do kroužku
Účast na kroužku je pro děti stejná jako ve škole. Když děti nebudou očkované, testované, nebo po covidu, nebude jim stačit nasadit roušku. Kroužek nebudou smět navštěvovat vůbec. Jestli se dítě nebude chtít testovat, neprokáže očkování nebo prodělání covidu v ochranné lhůtě, tak se nebude moci aktivit účastnit. Doba platnosti testu byla prodloužena na 7 dní. Antigenní test stačí ze školy nebo si ho dítě nechá udělat v jakékoliv z certifikovaných laboratoří.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Účast na kroužku ale bude pro děti stejně přísná jako ve škole. Když děti nebudou očkované, testované, nebo po covidu, nebude jim stačit nasadit roušku. Kroužek nebudou smět navštěvovat vůbec. „Jestli se dítě nebude chtít testovat, neprokáže očkování nebo prodělání covidu v ochranné lhůtě, tak se nebude moci aktivit účastnit. Doba platnosti testu byla prodloužena na 7 dní,“ informoval provozovatele kroužků Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Zájem o chov drůbeže roste i mezi dětmi
Vejce jsou stále dražší, lidi na Vysočině kupují slepice na domácí chov

Pro účast na takovém kroužku tak nebude v případě odmítnutí opatření stačit ani rouška. Antigenní test bude dětem bude podle Berky stačit ze školy nebo si ho případně budou moct jako dodnes udělat v jakékoliv z certifikovaných laboratoří.