Ve své stati tvrdí, že mé reportáže poslaly bývalou náměstkyni ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Věru Jourovou na měsíc do vazby. Faktem ale je, že Věru Jourovou do vazby poslal soud na návrh policie, a to kvůli podezření z úplatkářství. Mne ani mých kolegů se na to nikdo neptal. Stalo se to dokonce ještě před odvysíláním reportáže, ve které o roli Věry Jourové mluví sám slavný starosta Budišova Ladislav Péťa.

Připouštím jistou malebnost představy, že po našich reportážích, ve kterých odhalíme nějaké řošťáky, přijde vazba. V tuto chvíli to tak ale nefunguje. Bývalý ministr a premiér ČR Jiří Paroubek to jistě dobře ví. Pokud se mu to nelíbí, jako poslanec se může pokusit zákon změnit. Ale do doby, než se mu to podaří, mohou být naši respondenti víceméně v klidu.

Dále se pan předseda pohoršuje nad mým výrokem, že interpretaci auditu společnosti KMPGpovažuji za „brutální nepochopení“. Audit tvrdí, že na MMR nedošlo k manipulaci s budišovskou dotací. Pan předseda Paroubek říká, že veškerá obvinění vznesená některými médii a policií vůči němu jsou nepravdivá.

Rád bych připomněl, že v našich reportážích jsme se rolí Jiřího Paroubka vůbec nezabývali. Pikantní je, že nejhlasitěji jej obvinila právě Věra Jourová, prý na ni v souvislosti s budišovskou dotací tlačil. Důležité ale je, že se audit nezabýval samotnou žádostí o dotaci, zkoumal jen postup MMR. O tom, zda je dotace uměle předražená, jak ve svém svědectví tvrdí architekt Řičář, musí rozhodnout znalecký posudek z oboru stavebnictví.

Nejpodstatnějším faktem zůstává, že tzv. budišovská kauza se zdaleka netýká jen dotace. Bývalý šéf kabinetu nejen premiéra Stanislava Grosse, ale také premiéra Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel je obžalován nejen z podvodu („pět v českých na stole“), ale hlavně je obviněn z vydírání druhého člověka, spolu se zmíněným starostou Ladislavem Péťou.

My novináři jsme v této věci udělali vše, co jsme mohli. To, co jsme zjistili, jsme zveřejnili. Teď je věc v rukou policie, státního zastupitelství a soudů, které mají rozhodnout, zda obvinění kulišáci spáchali trestný čin. Zároveň je na politicích, aby zajistili nápravu ne zločinů, ale nemravností, které celou kauzu provázejí.

 

Příspěvek Jiřího Paroubke čtěte zde