Lézt se nově může na všechny skály od července, na Drátník a Čtyři palice celoročně. Lezení nebude tentokrát komplikovat ani hnízdění krkavců, jak tomu bylo v minulých letech. „Letos krkavci na Čtyřech palicích ani na Drátníku nezahnízdili. Těžko říct, jestli si vybrali jiné hnízdiště nebo zda tam byli vyrušeni. Jisté ale je, že tam letos nehnízdí. Takže nebyl důvod lezení zakazovat,“ řekl šéf Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Loňské hnízdění udělalo některým lezcům čáru přes rozpočet. „Jezdíme na Drátník lézt rok co rok, celá parta. Líbí se nám ta lokalita. Vloni jsme ale dojeli a okolo skály byly natažené zelenobílé pásky s tím, že je tam dočasně vstup zakázaný. Místo nám obsadil krkavec. Tak snad to letos vyjde, chystáme se na Vysočinu za čtrnáct dní,“ usmál se Radim Kleczka z Ostravy.

Ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě najdou příznivci horských kol singletracky.
Na singltrecích v Novém Městě buďte opatrní, v Ochoze se těží dřevo

Nově je povoleno lezení i na skalách, které byly v minulosti pro horolezce nepřístupné. Například na Černé skále. „Snažili jsme se udělat pravidla pro lezce srozumitelnější. Takže na většině skalních útvarů je lezení povoleno v druhé polovině roku. V první polovině roku je stále zákaz lezení. To je totiž doba, kdy tam mohou hnízdit ptáci,“ vysvětlil Hlaváč.

Jedinou výjimku tvoří již zmíněný Drátník a Čtyři palice. „Tam je lezení povoleno celoročně. Ale jen v případě, že tam nezahnízdí ptáci. Obě lokality kontrolujeme hned v únoru, pokud se tam hnízdění objeví, museli by si horolezci zase počkat,“ poznamenal šéf chráněné krajinné oblasti.